Hasan El Benna Hatıralarım – Kitap Yorumu

0

Hasan El Benna, Hatıralarım kitabı yazarın okuduğum ilk kitabı. Yazar dedim; yazar tek başına “Muallim” olmadan yetim, muvahhid demeden de öksüz kaldı.

Mevlana’dan, Şems Tebrizi’den giriş yaptığım müslüman şahsiyetler dünyasında Hasan El Benna’nın Hatıralarım kitabıyla yolum keşişti. Üstelik askerde, 15 temmuz hain darbe girişiminden sonra…

Kitap okuyanlar bilir, bazen heyecanla bir kitabı alırsınız, okumaya başlarsınız, aynı heyecanla bitirirsiniz. Sonuna kadar heyecan, tansiyon bitmez ! Bu o kitaplardan biri. Çocukluğundan şehitliğine kadar geçen hatıraları o kadar canlı ki, yanında gibisiniz.  Yaptığı güzel işleri görünce “keşke bende yanında olsaydım” diyorsunuz.

hasan el benna hatıralarımHasan El Benna diyince aklımda o kırmızı fesli, mütebessim bakışlı, “kardeş” kelimesini hakkıyla yaşayan ve yaşatmaya çalışan şehit canlanıyor..

Hatıralarım kitabına yorum yapmak demek aslında, Hasan El Benna ‘nın hayatına yorum yapmak demek. Gerek kendi ağzından, gerekse mektup görüşmelerinden Benna’yı dinlemek oldukça güzel.

Zalime ve kafire karşı keskin, mazluma ve müslümana yumuşak davranan bu koca yürekli adam, Mısır’da İskenderiye’de doğuyor ve tüm islam coğrafyası üzerindeki ölü toprağını attıracak fikirlerle Müslümanları Allah’ın izniyle yeniden diriltiyor.

Hasan El Benna Hatıralarım, kurduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın kurulması, çalışmaları, büyümesini de konu alıyor. Bu kitapla o zamanki Mısır’a bakabilir, Mısır’ın Gözünden o zamanki Türkiye’nin rolünü görebilirsiniz.

Hatıralarım kitabını okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Okuduysanız, başkalarının okumasına vesile olmanızı isterim.

Şahsen, başucu kitaplarımdan birisi Hasan El Benna, Hatıralarım.

hasan el benna hatıralarım kitabı

hasan el benna hatıralarım, hasan el benna hatıralarım yorum, hatıralarım kitap yorumu

Paylaş
"Yazar, çizer, webmaster" sloganıyla 2009'da açtığım blogumda kişisel edebi yazıların yanı sıra, webmaster, seo, dijital pazarlama, tasarım gibi konularda mesleki tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşıyorum. 7 yıldır aktif olarak firmalara ve kişilere dijital ajans hizmetleri veriyorum. Edebiyatı da seviyorum. İnanmıyorsanız bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*