İmtihanım olmasaydın, imtihanın olmazdım

0

imtihan mektubu

Bu bir imtihan mektubu.  Tüm imtihan olanlara, tüm imtihan olunanlara…

Yirmi üç yıllık bir ömür.  Kendimi bildiğim on yaşımdan bugüne kadarki ömrümün yarısı, senin imtihanınla geçti. İki kaşlı, iki gözlü, ama gül yüzlü sen ile.

Gözlerinin, gözlerime değdiği her gün kara mürekkep olup akmıştı yanık bağrıma onca sene. O zamanlar sevdayı ne yazabiliyor, ne de okuyabiliyorduk. Anca gönlümüzde hissediyorduk garipçe. Ne kelimeler fayda ediyor okuma yazma bilmeyen gönlüme, ne de bilmediğim bir ayet huzur veriyordu kuş kadar kalbime.

Ağaçlar yemyeşil yapraklar açtı her mayıs, gelmediğin her eylül sararıp soldu. Aralıklardan baktım,yine gelmedin, gelemedin.

Ben geldim,  beklemediğin bir şehirde,  üç gün olsun beklediğin ben geldim. Elimde kalem, dilimde kelam’la ben geldim.  Kaderdi, nasipti ben geldim.

Sen geldin, çayıma attığım iki şekerin birini atan sen geldin. Sohbetine onca sene aç kaldığım, üç günde doyamadığım sen geldin.  Çayın yanındaki o güzel muhabbet , deniz kokusu ve kendini suçlayan mimiklerle sen geldin. Gülüşünle, bakışınla,  kokunla  geldin . O küçük kırmızı arabanla geldin sen aslında.

Ben geldim. Dualarımla geldim buralara, besmeleyle, tek bir şahitle geldim. Kara bağrım,  kara topraklarla buluşacaktı belki de  üç günlük dünyada.  Niyetimi dilime vurupta geldim.

“Üç günlük dünya” derlerdi, dördüncü gün kendi kendimi hesaba çektim.

Kader, hesap, imtihan, sabır.

Kaderimizle hesaba çekilirken, imtihan olacağız sabrımızla. İlkini verdim Elhamdülillah. Öğrendim ki ilk imtihan, imtihanda olduğunu bilmekti. Olmadığın her gün, imtihan olduğum bir gündü.

Yarın öleceğimi bilsem, bilki imtihanımın yarısı sensin. Yarın öleceğini bilsem, bil ki imtihanının yarısı benim.

Sen beni bil, ben de seni. İkimizi birden bilen zaten Rabbimiz var.

Kadir, 4 Ocak 2015

Paylaş
"Yazar, çizer, webmaster" sloganıyla 2009'da açtığım blogumda kişisel edebi yazıların yanı sıra, webmaster, seo, dijital pazarlama, tasarım gibi konularda mesleki tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşıyorum. 7 yıldır aktif olarak firmalara ve kişilere dijital ajans hizmetleri veriyorum. Edebiyatı da seviyorum. İnanmıyorsanız bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*