İpe Tutun, Köşklere Çıkın

0

ip-sarılma
Nasıl bir dünyada yaşıyoruz kardeşler ?
Toprağa bir tohum atıp, sulayıp, çapalayıp, çabalayıp  yeşertseydik ya !
Yanlış mı geldik biz buralara…  Bu işler, bizim işlerimiz mi gerçekten ?

Kölesi olmuş  bir dünya departmanın ister web’inde çalış, ister antreposunda çalış, istersen yerlerini sil ; ahiretin ipini çekersen ahiret, dünyanın ipini çekersen dünya ipi kalır elinde.Ne kadar çekersen, o kadar senindir. Birinden ne kadar çekersen, diğerinden o kadar kaybedersin.

Hep beraber Allah’ın ipini sıkıca sarılalım. Bazen bir hadis, sizi kötülükten alıkoyar. Bazen bir ayet kalbinize işleyip, size umut olup yol gösterir. Bazen bir tebessüm, cebinizde beş para olmasa bile sadaka verir. Seher vakti, yuvasından uçup  yavrusu ve kendisi için rızk peşinde koşan her bir kuşun rızkını veren Allah, seninkini  unutur mu hiç ?

Öyle ya kuşlar özgür. Ya sen insanoğlu, ne kadar özgürsün ?  Anayasanın bilmem kaçıncı maddesinde geçen vicdanın ne kadar özgür ?

Ya da kaç daire eder senin vicdanın ? V8 motoru da var mı ?  Bastın mı gaza gider mi ?

Gider gider öyle bi gider ki, sen bile yakalayamazsın. Anca mezarda, kafayı dokuz tahtaya üç kere vurunca. Münker Nekir ; “Rabbin kim ?” diye sorunca.

Kardeşler, dünyada seksen metrekare bir daire almak için 40 sene, 40 ay,  ya da 40 gün çalışıyorsak, ahirette  bir köşk almak için sizce dünyada  ne kadar çalışmalıyız ?

Hz. Ali (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Cennet’te öyle köşkler vardır ki; dışarıdan içerisi içeriden de dışarısı gözükür.”  Bir bedevi kalkıp şöyle dedi: “O köşkler kimler içindir?Rasûlullah (s.a.v.)’de şöyle buyurdu: “O köşkler; güzel söz söyleyen, yemek yediren, oru­ca devam eden ve insanlar uykuda iken geceleri namaz kılanlar içindir.”

ali-imran-103

Paylaş
"Yazar, çizer, webmaster" sloganıyla 2009'da açtığım blogumda kişisel edebi yazıların yanı sıra, webmaster, seo, dijital pazarlama, tasarım gibi konularda mesleki tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşıyorum. 7 yıldır aktif olarak firmalara ve kişilere dijital ajans hizmetleri veriyorum. Edebiyatı da seviyorum. İnanmıyorsanız bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*