Sedef Hastalığı ve Tedavisi

0

Sedef hastalığı, her yaştaki insanda görülen, daha çok 20-30 yaş arasındaki bireylerde meydana gelen, kronik bir deri hastalığıdır. Normalde cildimiz 3-4 hafta sürede yenilenirken, sedef hastalığına yakalanan insanların cildi birkaç gün arayla kendini yeniler. Derinin bu kadar hızlı yenilenmesi sonucunda oluşan deri sağlıklı deri değildir.

Sedef hastalarında deri zemini kırmızı olur ve üzerinde kalın grimsi plakalarla kendini gösterir. Sedef hastalığı halk arasında bilindiği gibi alerjik bir rahatsızlık değildir. Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekte olup bağışıklık sistemindeki sorunlardan meydana geldiği düşünülmektedir. Sedef hastalığını enfeksiyonlar, bazı ilaçların kullanımı, stres ve dahili hastalıkların tetiklediği düşünülmektedir. Dünyada yaklaşık olarak 100 milyon sedef hastası bulunmaktadır. Bu sedef hastalarının birçoğu farklı nedenlerden dolayı bu hastalığa yakalandığı düşünülmektedir.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Günümüzde hastalığın teşhisi için yapılan araştırmalara göre hastalığın bazı çeşitli bakteriler ve virüsler derinin tahriş olmasından dolayı veya güneş yanıkları sonucunda ortaya çıkan proteinler akyuvarları uyarır. Akyuvarlar bu duruma tepki olarak ürettiği çeşitli maddeler ile üst deri tabakasındaki hücrelerin aşırı çoğalmasına ve deri damarlarının genişlemesine neden olur. Bu yüzden deri hücreleri normalden 5-6 kat daha fazla oluşur. Deride çok fazla hücre meydana gelince derinin üst yüzeyi yeterince olgunlaşıp atılamaz. Bu yüzden deride aşırı kızarıklığa ve pullanmaya neden olur.  Sedef hastalığının bazı nedenleri;

  • Kanda bulunan akyuvarların anormalliği
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Genetik yatkınlık
  • Stres ve depresyon
  • Bakteri ve virüs enfeksiyonları
  • Cildin tahriş olması
  • İklimin etkisi
  • Kullanılan ilaçlar

Sedef Hastalığı Hangi Bölgelerde Meydana Gelir?

Genel olarak saç derisi, dirsekler, el ve ayaklarda meydana gelen sedef hastalığı, vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelmektedir. Sedef hastalığı, egzama denilen diğer cilt hastalığı ile karıştırılmaktadır. Ancak sedef hastalığı, egzamanın tersine cildin üst kısmında meydana gelmektedir.

Sedef Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmediği için kesin tedavi yöntemleri bulunmamaktadır. Fakat vücutta sebep olacak belirtiler varsa bu belirtiler tedavi edilir ve yenilerinin çıkmaması için gerekli olan önlemler alınırsa uzunca bir süre hastalık pasif duruma getirilebilir. Sedef hastalığının yapılan tüm tedavilerinde amaç en az yan etki ile en iyi iyileşmeyi elde etmek ve iyi durumu uzun süre sürdürebilmektir. Her tedavi, hastalar için hastalıklarına göre spesifik olarak yapılmaktadır.

Sedef hastalığı konusunda Türkiye’de en önemli hekimlerden olan mehmet ilteber bahadır sedef hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtmektedir. Tedavisini yaptığı hastalar üzerinde bunu bize göstermektedir.

Öncelikle yapılacak tedavi, hastalıklı bölgeye kremler sürerek tedavi edilmeye başlanır ve bir ay içerisinde olumlu sonuç alınırsa tedaviye devam edilir. Eğer olumlu sonuç alınmazsa alternatif tedavi yöntemler kullanılır. Hastalığın belirtilerinin çok yoğun olduğu durumlarda ultraviyole ışını ile özel tedaviler uygulanmakta ve bu tedavi kısa sürede sonuç vermektedir. Bu tedavi yöntemi ülkemizde uzun süredir uygulanmaktadır.

Siz de sedef hastalığı ile ilgili bir sorununuz varsa Doktor Mehmet İlteber Bahadır‘dan randevu talep edebilir, sedef tedavisi için ilk adımı atabilirsiniz.

Mehmet İlteber Bahadır’ın Kişisel Web Sitesi ; http://www.drmehmetilteberbahadir.net

Paylaş

“Yazar, çizer, webmaster” sloganıyla 2009’da açtığım blogumda kişisel edebi yazıların yanı sıra, webmaster, seo, dijital pazarlama, tasarım gibi konularda mesleki tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşıyorum. 7 yıldır aktif olarak firmalara ve kişilere dijital ajans hizmetleri veriyorum. Edebiyatı da seviyorum. İnanmıyorsanız bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*