Anasayfa Listeler Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken 5 Şey

Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken 5 Şey

3 dakika okunma süresi
askere giderken yanınıza alınması gerekenler

Ertele ertele derken, gelip kapıya çatınca askerlik. Gittim, gittim ve geldim hayırlısıyla. Gelirken de ceplerimi anlat anlat bitmeyecek anılarla doldurdum. İşte benim gözlemlediğim, askere gitmeden önce, yanınıza alacaklar listesi ;

1 – Kitap ; Okuma alışkanlığım fazla olmamasına rağmen, askerde kitaplar altın kadar kıymetliydi. Kıymetini bilene. Sağda solda kurusun diye bıraktığın çorabı çalarlar ama,  açıkta bıraktığın kitabı kimse çalmıyor. Ya kitaplar para etmiyor, ya da hırsız değerini bilmiyor ? Bi arkadaş koğuş koğuş, “bu kitap kimin” diye geziyordu. Yetim bir çocuğa anne arar gibi. “Kitap, yüzüne bakacak adam arıyordu.” (tam tivitlik)

Giderken yanıma aldığım 2 kitap vardı, onlar bitince iyice daralmaya başlamıştım. Kitap yurduna girdiğim gün gözüm gönlüm bayram etti. Kitapların kapak resimlerine baksam gözüm doyuyordu. O derece açmışım kelimelere.

Velhasıl ; beğendiğim tüm kitapları sipariş ettim. Kargonun geleceği günü iple çektiğimi, kitapları açtığımdaki o tertemiz kağıt kokusunu unutamıyorum. (denizin o kokusu, motorun yaptığı dalga, köpürtmesi…  anlayamazısınız 🙂 )

Sonuç olarak acemi birliğini giderken götürmeseniz bile, usta birliğinize gittiğinizde internetten sipariş verebilirsiniz.  Uzun dönem yapıyorsanız iki kat daha fazla kitaplar götürün, sipariş edin, okuyun derim. Farklı tarzlarda  (şiir, roman, deneme, eleştiri ) kitaplar almanız, askerdeki değişik pskolojinize faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

 

2- Cep Boy Not Defteri ve Kalem ; Yazma alışkanlığınız olmayabilir. Güzel yazamıyor da olabilirsiniz. Lakin, bazen öyle cümleler aklınıza dank eder ki ! Yazmazsanız uçar gider. Eğer yanınızda bir defter ve kalem olursa, arkadaşlarınızın numarasını almaktan, not tutmaktan, şüpheli aracın plakasını almaya kadar bir çok işe yarar. Belki de hayatınızı kurtarır belli mi olur ?

 

3-Takvim ; Yine cep boy olmasını yararınıza olacaktır.  Sadece arkerlik sürenizin olduğu aylar olması sizin için yeterli olur. Örneğin ; Mayıs – Kasım arası kısa dönem bir askerlik için hayati aylar bu aylardır 🙂 Ondan sonra zaten gün saymıyorsun. Halbuki ömür takviminden bir yaprak daha düşüyor.

 

4-Boyundan Asmalı Cüzdan ; çok saçma bişey gibi gelebilir, ancak çok işlevsel. İlkokulda silgisini boynuna takmış bebeler gibi, 200 kişiyi bir arada görünce insan hiç yadırgamıyor. Bazı erkek cüzdanlarda ip ile asma yeri var. Sadece bir ip geçirmeniz yeterli. Eminim, çok faydasını göreceksiniz.

 

5- Bol bol çorap ; Elle yıkadığınızı düşünürsek çok olması biraz zahmetli ama en çok lazım olan şeylerden birisi. Malum bot özellikle yaz aylarında ayakları pişiriyor. Günde bir çorap, iki  çorap derken giymeye temiz çorap kalmıyor. Yıkayıp astıklarınız da zaten çalınıyor 😀

Yanımıza havlu, diş macunu, iğne iplik almayacak mıyız, der gibisiniz ? Almayın, TSK tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılıyor. Size verdiği çantanın içinde tüm gerekli şeyler zaten mevcut.

Hadi bakalım, gitmiş kadar oldunuz. Hayırlısıyla gidin, ceplerinizi anılarla doldurun gelin.

Kadir, 12 Aralık 2017

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad