Bir Askerin Günlüğünden 15 Temmuz Darbe Girişimi

Bugün 18 Temmuz,

Darbe girişiminin 3.gecesi saat 00:10. Halk hâlâ sokaklarda. Kürt’ün, Arab’ın, Türk’ün beraber yaşadığı Siirt’te 3 geceden beri kimse yatmıyor sanki. 11’den sonra sokaklardaki ıslık ve insan sesleri artıyor.

Tekbir seslerinin yeri göğü inlettiği vakitler Elhamdullilah diyerek hamd ediyorum.”Siirt uyuma vatanına sahip çık” sloganları durmuyor.

Böylesi bir günde sokaklarda olmayı bende isterdim. Lakin o zaman da askerin içine düştüğü bu zor durumu asla göremezdim.Çanakkale’de Kınalı Ali’nin giydiği ūniformalılar kendi milletine kurşun sıkıyor.Akıl alacak gibi değil. Biz ana babaya, ataya, amire itaati Resulullah’tan öğrendik. Lakin zulüm varsa, itaati terki de öğrendik.

Ah keşke size de birileri öğretseydi boğazdakilere. Yok yere cana kıymaz, canınızdan olmazdınız.

Bende askerim. Bunları yazarken ūniformam üzerimde. Nöbette önümüzden geçen halk “size uzanan eller kırılsın” diyor. “Allah yardımcınız olsun”. Amin diyorum defalarca…

İlk gece ilk saatler ateşten yeni çıkmış bir kor gibi sıcaktı. Bize karşı “paralelciler, şerefsizler” diye bağırarak giden birisi oldu. Halkın gözünü böyle boyamış, askerin üzerine salmışlardı. İstanbul haricinde olaylar bu kadar büyümemişti. Burada tankla halk ezen, kurşun sıkan asker yok çok şükür. Yürekli komutanlarla beraber yazılmış kaderimiz.

Tarihe halkın gözünde darbeci askerler olarak şahitlik ediyor, dışarda olsam onların arasında olacağımı biliyordum.Çoğumuz öyleydik.

Daha dün roketlerin patladığı polis karakolunu jandarmalar basacaktı. Olmadı, çünkü daha dün aynı mahalleye operasyon için beraber gitmişlerdi. Burası Siirt. Küçük yer. Olanlar zaten İstanbul’da oldu.

İlk gün herkes korkmuştu.
Askerler arasında herkes canının derdine düşmüştü. Halkı karşısına alıp kurşun sıkacaklar bile vardı korkudan.

Sık deseler bende sıkacaktım. Halkın yanına geçip sık diyenlere sıkacaktım. Neyse ki elimizi kana değil, mürekkebe boyadık. Elhamdullilah.

İlk gün fetocular paralelciler diye bağıran bir kişinin yerine, şuan bir kamyon adam geçti önümden.
Abartı değil, gecenin ikisinde kamyonun kasasına binmiş, “vatan bizim bayrak bizim, en büyük asker bizim asker diye bağıran yüzlerce yürek….

Bütün olanlar gariban erlere, polislere oldu. Lakin Allah tuzak kuranların en hayırlısıydı. Bu ayeti bildikleri halde bize tuzak kurdular. Sonunu bile bile dünya menfaati için Allah’ın ayetlerini sattılar.

Allah bu işlerde parmağı olanın parmağını, eli olanın elini, başı olanın başını yaksın.

Siirt, 18 Temmuz 2016

Bir Askerin Günlüğünden 15 Temmuz Darbe Girişimi

Bir Askerin Günlüğünden 15 Temmuz Darbe Girişimi İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here

*