Anasayfa Wordpress En Çok Kullanılan WordPress Eklentileri

En Çok Kullanılan WordPress Eklentileri

3 dakika okunma süresi
en çok kullanılan wordpress eklentileri

En çok kullanılan wordpress eklentilerini ele alayım dedim bugün. Bu zamana kadar oluşturduğum yüzlerce sitede olmazsa olmaz olarak kullandığım eklentiler var. Bunlardan en çok kullanılanlar ve olmazsa olmazlarımı şu şekilde sıralayabiliriz.

En Çok Kullanılan WordPress Eklentileri

All in seo pack ; WordPressin abisi, bacısı kardeşi. Birinci dereceden en yakın akrabası bence. Tüm kurduğum web sitelerinde bu eklentiyi mutlaka kullanırım. Hele ki seo çalışması için oluşturulan bir sitede ilk yapılacak iş, all in seo eklentisini kurarak gerekli ayarların yapılmasıdır.

all in one seo pack

All in seo pack eklentisi son zamanlarda özellikle güncelleştirmelerden sonra anasayfa ayarı için sabit yapılan ayarları okumamaya başladı. Lakin alt kısımdaki açıklamaları otomatik oluştur kutucuğundan onayı kaldırdığımızda düzeldiğini göreceğiz. Bu zaman kadar bu problemden başka hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bir çok seo eklentisi kullandım ama diğerlerine pek ısınamadım.

Google XML Sitemaps ; All in seo eklentisini wordpressin abisi bacısı kardeşi yaparsak, bu eklenti de gelinimiz yada damadımız olmalıdır. Lakin güzel güzel haberler almak istiyor, aile nüfusunu büyütmek istiyorsak (ziyaretçiler) mutlaka kullanmamız gerekir. Yoksa google aramalarında çıkması için hazırladığımız web sitesi ne işe yarar. Kaptansız bir gemi, ehliyeti olan ama şahini kaldıramayan bir şöfere benzer.  Sitem var dersin ama varlığından sadece senin haberin olur, google reyisin olmaz.

google xml sitemaps wordpress

All in seo ile birlikte google xml sitemaps eklentisini tüm sitelerimde kullanırım. Bu iki eklenti benim olmazsa olmaz eklentilerimdir. Google xml eklentisi son 2 güncellmeye kadar tek bir site haritasında tüm sayfaları, kategorileri ve yazıları alıyordu. Şimdi güncellemelerden sonra ise kategorilerin ve etiketlerin ayrı bir site haritasında yer aldığını görebilirsiniz. Daha ince detaylı bir çalışma olmakla birlikte güzel olmuş.

 

Revolution Slider ;  Revoloşın slaydır yada kısaca rev slaydır dediğimiz bu eklentiyi özellikle kurumsal firma sitelerinde hazırladığım slaytlarda kullanıyorum.  Responsive olmasını mı sayayım, html5 desteğini mi, yoksa dinamik panelini mi ? Say say bitmez, bir sürü özelliği mevcut. Şuana kadar gördüğüm ve kullandığım en iyi slayt eklentisinden birincisi revolotion slider.

revolotion slider

Her hangi bir yazınızın linkini verebilir, kurumsal çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Lakin post slider olarak yani anasayfanızda daha önce  eklediğiniz yazıları slayt olarak göstermeniz mümkün değildir. Zaten kullanım alanı %90 kurumsal web siteleridir. Yönetim paneline girip sürükleyerek, metin editöründen yazılar yazarak slaytlar oluşturabilmeniz ise, sizi en hoşnut eden şey.

 

WordPress temalarının  gelişmesiyle eskilerde çok kullanılan wp post view, wp post counter, pagenavi gibi küçük ama etkili eklentiler de ortadan kalktı gibi. Gelişmiş wordpress temalarında, görsel düzenleyici bile mevcut. Hatta bazı temalarda başlık, açıklama ve anahtar kelime girilebilecek alanlar, seo eklentilerinin bile kullanılmamasına sebep olabiliyor.

Temaların kendi sayfalama sistemlerinden sonra zaten pagenavi eklentisi artık kullanılmıyor desek yeri. Ki ben bundan 3-4 sene önce birçok sitemde kullanıyordum. Kullanmazsak zaten tema sayfalamayı desteklemediğinden hata veriyor, diğer sayfalara göz atılmıyordu..

 

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad