Geleceğinize Yatırım Yapın !

Bu yazıyı okuduktan sonra geleceğinize yatırım yaparak, aslında ne kadar kârlı bir işe gireceğinizi göreceksiniz. Benden önce binlerce, belki yüzbinlerce kişi bu yöntemle geleceklerini garanti altına aldı. Denendi ve %100 çalışıyor.

Bugün itibariyle takvimler 5 Mayıs 2018’i gösteriyor. Doğum tarihimizi bir başlangıç olarak varsayarsak, o günden bu günlere, bu yıllara gelirken ne köprüler, ne dağlar ne yollar geçtiğimizi biz biliriz. Sabah kalktığımızda farkında olmadan akşam yemeğimizi kazanmak, yada bir sene sonraki akşam yemeğimizi kazanmak için çalışırız. Eğer bir 2+1 evimiz varsa 3+1 olması için çabalar, 2017 model aracımız varsa, 2018 olsun diye uğraşır dururuz.

Gelecek kaygısını insanoğulları olarak damarlarımıza kadar yaşarız. Peki kıvrım kıvrım kıvrandığımız, perişan ve zelil olmaması için günlerimizi gecelerimizi harcadığımız geleceğimize ne kadar yatırım yapıyoruz ?

Geleceğin için ilkokulunu başarıyla bitirip, lise son sınıfta üniversite sınavını kazanmaktan başka planların  var mı mesela? Kısa yoldan para kazanabileceğin bir iş kurmayı hiç hayal ettin mi mesela?

Hiçbir dil kursuna gitmeden, hiçbir üniversite bitirmeden, hiçbir yazılım veya teknik bilgi olmadan,  elindeki imkan neyse onu kullanarak, geleceğinize yatırım yapmak ister miydiniz ?

2018 yılında doğan bir bebeği düşündüğümde, henüz dünyaya gelmeden elbiselerinin, biberonlarının ve 98 parça tüm eşyalarının alındığını, hatta ve hatta ona tahsis edilecek odasının duvarında “Hoşgeldin Kadir Bebek” isimli süsün bile hazırlandığını görüyorum.

Eğer böyle süslü bir dünyada yaşıyorsak, geleceğimize bu kadar önem veriyorsak, elbette yatırım yapmamız şarttır.

 

Geleceğinize Yapabileceğimiz  En Büyük 3 Yatırım

İşin ciddiyeti anladıysak, artık yatırım yapacağımız sektörleri de belirlemeye geçebiliriz. Öyle bir iş yapmalıyız ki, daima kazanalım. Bilgisayar başında olmasakta, dükkanımızın başında durmasakta kazanmalıyız. Yıllık izinde, cumartesi pazar, bayramı ve seyranı olmayan ama hep kazanacağımız yatırım alanları lazım. Youtuberlık, yazılım, dijital pazarlama, finans veya emlak sektöründen bahsetmiyorum. Çünkü biz, aşağıdaki üç yatırım alanı ile çok daha uzun vadeli ve kârlı bir yatırım yapmış olacağız.

Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre, Rasûlüllah (sav) şöyle buyurdu:

“İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat.”

Daha önce yüzbinlerce insanın denediği ve inşallah şuan çalıştığını gördüğü 3 maddemize detaylı göz atalım.

1- Sadak-i Cariye ;

Süreklilik gösteren sadakadır. Yani kişi öldüğünde bile sevap kazanmasını sağlayacak sadakadır. Yaptığı sadaka aktif olduğu müddetçe ondan faydalanır. Basit bir örnekle açıklarsak susuz yolda kalmış birine bir bardak su verdiğinizde, yada su alması için bir miktar para verdiğinizde bu sadakadır.  Yolda kalmış ve susamış insanlar için bir çeşme yaptırırsanız ve o çeşmeden yüzlerce kişi faydalanırsa, sadaka-i cariye yapmış olursunuz.

Bu dünyadan göçüp gitseniz bile, yaptırdığınız çeşme, yapı her neyse fiziksel olarak insanlara halen fayda sağlıyorsa, sadaka-i cariyeniz devam ediyor, “sevap points” kasıyorsunuz demektir.

Sadaka-i cariyeyi sadece çeşme, cami, yol, köprü gibi yapılar yapmak olarak algılamamalıyız. Ağaç  dikmek, kütüphanesi olmayan bir yerde insanların faydalanması için bir kütüphane açmak, susuzluktan kırılan bir coğrafyada su çıkan bir kuyu açmak gibi coğrafyaya ve koşullara göre değişebilir. Hiçbir alt limiti, üst limiti yoktur. Su kuyusu demişken, ihh.org.tr/bagis/sukuyusu linkinden İHH‘nın su kuyusu projelerine destekte bulunabilir, sadaka-i cariye‘ye bir yerden başlayabilirsiniz. Yada sms ile bağışta bulunabilirsiniz.

2 – İstifade Edilen İlim ;

İlim dediğimizde durup şöyle bir düşünürüz;  ciddi, zor, insanın ömrünü tüketen çok uzun vaatli işler olarak algılarız. Aslıda doğru. İlim dediğimiz şey kolay öğrenilecek bir şey değil. Hocadan talebeye, ustadan çırağa süregelen bu silsile, flaş belleğe yüklenir cinsten birşey olsaydı bu kadar kıymetli olur muydu ?

Lâtif ve Kerem olan Allah’ın sadece islami ilimleri değil de, biyoloji, kimya, tıp vb. diğer dünyevi ilimleri de adeta bir sevap makinasına çevirmesi ne kadar büyük bir lûtüf değil mi ?

Bir hadis ilmiyle uğraşan hocanın talebeleri, hoca öldüğünde bu silsileyi devam ettiriyorsa, tıpkı yoldan geçenlerin çeşmeden her su içtiğinde çeşme sahibine sevap kazandırdığı gibi sevap kazandırır. Bir doktorun, asistanına bildiği hayat kurtarıcı teknikleri öğretmesi yine bir ilimdir. Herkes, taşıyabildiğinden sorumludur. Burada bizim ömrünü medreselerde harcamış bir ilim adamı yada tıp fakültesinde, hastanede geçirmiş bir cerrah olmamıza gerek yok. Sübhâneke bilmeyen birine sübhâneke öğretmemiz, namaz kılmayan birini namaz için teşvik etmemiz,  eminim bize yattığımız yerden sevap kazandıracaktır.

3 – Hayırlı Evlat ;

Bu iki kelimeye hem biz, hem de anne-babamız sahip olmak isteriz. Takva sahibi, ahlaklı bir müslüman evlat yetiştiren anneler babalar öyle kârlı bir ticaret yapmışlardır ki, torununun torunu olacak sonraki nesillerden bile hala sevap kazanırlar.

Şöyle karanlık bir çukurda olduğunuzu düşünün.  Sıkışmış, korkudan dili tutulmuş, nasıl hesap vereceğinizi düşünürken birden açılan bir pencereden cenneti gördüğünüzü hayal edin. Ne güzel hayal!   İşte evladınız, torununuz ve sonraki herhangi bir nesil sizin adınıza bir hayır yaptığında bu hayal ettiğimiz sahne gerçek olabilir.

Siz de şuan kabirlerinde sıkışmış, korkudan dili tutulmuş cümle geçmişleriniz için bir fatiha okuyabilirsiniz. Ölmüş anne ve babanız için Allah’ın rızasını gözeterek onlar adına sadaka ve hayırlı işlerde bulunabilirsiniz. Doğacak olan çocuklarınızı, torunlarınızı size daima sevap kazandıran bir makineye çevirmek için çabalayabilirsiniz.

Şimdi söyleyin bakalım, bu yatırımlardan daha kârlı bir yatırım var mı bu dünyada ?

Geleceğinize Yatırım Yapın !

Geleceğinize Yatırım Yapın ! İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here