Gökgöçemen Nedir ?

Gök göçemen,  karadeniz bölgesinde yoğun olarak yaşayan yeşil kertenkelenin halk arasındaki adıdır. Gök göçemen ve gök göcemen diye tabir edilen bu kertenkele türüne,  bu akşam bilimsel bir yaklaşımda bulunmaya karar verdim 😀

Yıllardır gök göçemen, yada yeşil kertenkele olarak bildiğimiz sürüngen hayvanın bilimsel adı ;  Lacerta viridisi. İngilizce adı ;  Green Lizard.

Gök göçemenlerin besin kaynağının %80 lik  bir kısmını böcekler oluşturmaktadır. Bu %80lik kısma giren  böceklerin de büyük bir kısmı, tarım için zararlı olan böcekler olduğu öğrenildi. Yani gök göçemenler aslında bilmediğimiz büyük işler yapıyormuş.

gök göçemen
gök göçemen

Gök göçemenler, toprağın çok kuru olmadığı yerlerde,  sert toprakta ve kayaların arasında yaşar.  Nehir  kıyılarını, taşlık bölgelerde ve ıslak bölgelerde de yaşar. Ekim var Mart  ayları arasında yerdeki deliklerde, ağaçların destek kökleri ya da çürümüş bitkilerin altında kış uykusuna yatar.  Uyku süresi, kertenkelenin yaşadığı bölgenin güney kesiminde, kuzeydekinden daha kısadır.

Gök göçemenler Türkiye dışında Avrupa’nın güneyinde yaygındır.Kuzey İspanya ve güney Fransa da başlayan ve Rusya’nın güneybatısıyla Almanya’nın kuzey kesimlerine kadar uzanan bölgede bulunur.

Gündüzleri çok hareketlidir.Avlanır ya da güneşlenir.İnsanı pek fena ısırır ama, zehirli değildir.Yeşil kertenkele meyve de yer.

yeşil kertenkele gökgöcemen

Gökgöçemen Nedir ?

Gökgöçemen Nedir ? İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here

*