Google Bot Geçici Olarak Erişilemiyor Hatası Çözümü

Google bot tarafından geçici olarak erişilemiyor diye hata veren web sitelerinin google dizinlerine nasıl ekleneceği anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle  google bot geçici olarak erişilemiyor hatasının sebeplerine göz atalım.

  • Hosting kaynaklı anlık kesintiler
  • Robots.txt dosyası üzerindeki ;

[php]User-agent: *
Disallow: /sitemap.xml[/php]

gibi bir kod blogu bu hataya sebep olabilir.

  • Öte yandan yine  sanal robots txt dosyasında yani google xml sitemaps eklentisinin oluşturmuş olduğu ve google webmaster araçlarında “Engellenen URL’ler”  bölümünde bulunan kısımda sitemap.xml engelli olarak eklenmişse bu hatayı alabilirsiniz.
  • Alan adınızı yeni aldıysanız, yeni yönlendirme yapmışsanız ip ve dns adresleri oturmamış olabilir.

 

Google bot geçici olarak erişilemiyor hatası nasıl çözülür ?

WordPress bir sistem kullanıyorsak ;

Web sitemize google xml sitemaps eklentisi veya benzer bir sitemap eklentisi kuruyoruz.  Varsa site haritamızı kalıcı bağlantı ayarlarını yaptıktan sonra güncelliyoruz. Burda önemli olan örneğin kategori temeliniz   domain.com/category iken  domain.com/ kategori yaptığınızda eski url lerden dolayı 404 hatası almamanızdır.

Site haritasını oluşturduktan sonra webmaster araçlarına girerek sitemizi doğrulama yaptıktan sonra  site haritası gönder bölümünden site haritamızı gönderiyoruz.

Site haritasını gönderme işleminden sonra google bot gibi getir kısmına gelerek  domain.com/sitemap.xml yazıyoruz. Burda amaç kendi site haritasımızı google bot ile çağırmaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra büyük bir ihtimalle siteniz düzelecektir. Arka arkaya 1 dakikayı geçmeyen google bot çağırımları yapmayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra webmaster araçlarından Engellenen URL’ler bölümünü tekrar kontrol edin. Bu bölümde ve robots.txt dosyanızda  herhangi bir engelleme yokta hata dns ve iplerinin tam olarak oturmadığından veya hosting kesintilerinden kaynaklanabilir.

Zaten yeni açtığınız bir web sitesi ortalama 24-72 saat içerisinde otomatik olarak kendiliğinden google dizinine ekleniyor. Düşen domainler veya sandboxtaki domainler bu kapsam içine tabiki girmemektedir.

WordPress bir sistem dışında başka bir sistem kullanıyorsanız ;

Site haritası oluşturma web sitelerini kullanarak manuel olarak site haritası oluşturup, ana dizininize atınız. Webmaster araçlarından belirtilen şekillerdeki gibi yine Engellenen Url leri kontrol ederek site haritasını ekleyiniz.  Google bot gibi çağır üzerinden çağır dediğinizde site haritasınızın gelmiş olduğuınu göreceksiniz.

1 Yorum

  1. Bu hatayı en çok wordpress altyapısı kullanan siteler alıyor galiba. Şuana kadar wordpress sitelerimin birçoğunda oldu. WordPress harici sistemlerde sitemap eklentisi fazla kullanılmadığından bu hatayı alma oranı da az olsa gerek.

Google Bot Geçici Olarak Erişilemiyor Hatası Çözümü

Google Bot Geçici Olarak Erişilemiyor Hatası Çözümü İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here