Google Sandboxtan Nasıl Çıkılır ?

Google sandboxtan nasıl çıkılır adlı makalemizi okuyorsanız sizin de siteniz sandboxta olabilir.  Daha önce google sandboxa  giren ve ceza uygulanan başka bir web siteme uyguladığım tekniklerden örnekler vererek size yardımcı olmaya calışacağım.

google sandboxtan çıkmaSandbox kelimesini Türkçe’ye çevirdiğimizde “kum havuzu” anlamına geliyor. Ben bu kelimenin anlamınıilk öğrendiğimde kum havuzuyla google ne demek istiyor diye düşünmüştüm ki, benzer bir çağrışım olan çamur havuzu bataklık aklıma geldi 🙂   Bu bataklıktan kurtulup, web sitemizin google aramalarında çıkması için gerekli işlemleri yapalım şimdi.

Google sandbox sorgulama işlemi yapmadıysanız, link üzerindeki sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Eğer web sitenizin alt sayfalarını veya anasayfasını içerek hiçbir içerik çıkmıyorsa sandboxtasınız demektir

  • Google sandboxtan çıkmak için öncelikle sitenize gereksiz backlink eklemekten vazgeçin. En azından sandboxtan çıkana kadar sitenizi hiçbir dizine, whois kayıt motorlarına veya backlink servislerine eklemeyin. Hele ki web sitenizi 1-2 gün gibi kısa bi süre önce açmış iseniz kesinlikle backlink işlemlerini durdurun.
  • Varsa eski eklediğiniz linkler, kaldırabildiklerinizi kaldırın. Bu sayede web siteniz çöp site gibi gözükmeyecektir.
  • WordPress bir sistem kullanıyorsanız, google xml sitemaps eklentisi veya benzer bir sitemap eklentisi mutlaka kullanın. Çünkü sitemap google dizinlerine eklenmenizi sağlayan en temel araçtır. WordPress dışında bir sistem kullanıyor ve güncelleme işlemlerini ayda yılda bir yapıyorsanız, sitemap oluşturucu web sitelerinden domaininizi girerek site haritasını indirip hostinginize atabilirsiniz. Ve daha sonra bu site haritasını google webmaster araçları üzerinden ekleyerek, google a gönderebilirsiniz. İşin en temel noktası aslında budur. Web siteniz sandboxta olsa bile site haritası eklemediğiniz, göndermediğiniz sürece bu durumdan kurtulmanız çok zordur.
  • Bu zaman kadar kopya içerik kullanmış olabilirsiniz, ama bundan sonra kesinlikle kullanmayın. Kopya içerik web sitenizin kalitesini düşüreceği için, sitenizi google’ın çöp site olarak aldılaması muhtemeldir.
  • Site haritasını gönderdikten sonra webmaster araçları üzerinden takip edin. Gönderilen url sayısı ve dizine eklenen url sayılarını kontrol edin. Eğer dizine eklenen url adresleri varsa, biraz rahatlayabilirsiniz. Yavaş yavaşta olsa google sitenizi sandboxtan çıkarmaya başlayabilir.
  • Web siteniz google sandboxtan çıkmadan kesinlikle link alımı satımı yapmayın. Gereksiz linkler varsa sitenizden kaldırın. Footer link vb. işlemlerden uzak durun, varsa kaldırın. Google’da çıkmak için yapılan footer link değişimi görsel olarak bile alt alta, yan yana onlarca site çirkin bir görüntü oluştururken, google açısından bir de siz düşünün.
  • Web sitenizin sandboxtan çıkma süresi sitenizin durumua göre değişebilir. Ortalama 2 hafta ile 3-4 aylık zaman diliminde çıkabilir. Hala siteniz google arama motorunda çıkmıyorsa, hala eski backlinkleriniz ve hatalı çalışmalarınız mevcut demektir. Bu hataları giderip, tekrar bu süreci yenilemelisiniz. Yılda en az 2 kere gelen panda, penguen, hummingbird gibi google güncellemelerinden siteniz etkilenmiyor ve bir yılı aşkın bir süredir hala sandboxtaysa, domainin geçmişi kara olacağı için, en temizi yeni bir domainle işinize devam edin. Dikkat edin, bir daha sandboxa düşürecek  uygulamalardan kaçının.
Google Sandboxtan Nasıl Çıkılır ?

Google Sandboxtan Nasıl Çıkılır ? İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here