Hiç Tanımadığınız Birine Dua Edin

Ölmeden önce yapılması gerekenler serisinin 2.yazısı ;  Hiç Tanımadığınız Birine Dua Edin

Birini tanımak, daha önce görüşmek, konuşmak, onun hakkında bilgi sahibi olmaktan ibaret midir? Tanımak için bilmek, bildikten sonra sonra sevmek, sevdikten sonra da dua etmek olur mu ?

İnsanız hepimiz, seçiciyiz. Nasıl raftan bize en uygun olan elbiseyi seçiyorsak, insanları da o şekilde seçiyoruz.  Seçtiğimiz insanlar arkadaşımız, dostumuz oluyor. Bizim seçemediğimiz, Allah’ın seçtikleri arasında da kan bağımız oluyor.  Seçtiklerimizi veya Allah’ın direk seçip bizim önümüze koyduklarını seviyoruz. Ya diğerlerini ?

Mevzu şu kardeşim ; İlk defa gördüğün, hiç tanımadığın birisine Allah için dua eder misin ? Dilenciye dua et demiyorum, sokağından geçtiğin inşaatta çalışan 70 yaşındaki amcaya dua et mesela. Allah’ım de ; “Sen, helal rızk kazanmak için çalışan bu amcaya güç kuvvet ver.”   Çarşıda pazarda, eliyle ördüğü lifleri 2 liraya satmak için, sabahtan rızkını aramaya çıkan kuşlar gibi rızkını arayan teyzeye içinden dua et. Yetimlerine, öksüzlerine bakmak için, gece gündüz demeden çalışan dedelere, ninelere dua et.

dua edin

Dua et o hâyâlı genç kızlara. Çünkü onlar, ayaklarının altlarına serilmiş cenneti taşıdığını bilirler. Ki onlar, geçici dünya hayatının süslerine kapılmazlar. Allah’ın verdiği rızka razı gelirler.

Dua et o hâyâlı genç delikanlılara. Otobüste, gençte olsa,  annesi yaşında da olsa, yanındaki kadın çekinir, rahatsız olur diye hâyâ edip oturmayan, son durağa kadar ayakta giden genç delikanlılara dua et.

Yolda arkasından gittiğiniz, annesinin babasının kucağında size gülen o çocuğa, kimseler görmeden dua edin. Ya Rabbi ; bizi ve neslimizi sana hakkıyla ibadet eden, razı olduğun kullardan eyle”

Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler Serinin Diğer Yazıları

1 – Hiçbir Çıkarınız Olmadan Bir Kardeşinizi Sevin
2 – Hiç Tanımadığınız Birine Dua Edin
3 – Hiç Bilmediğiniz Bir Şehirde Yabancı Olarak Dolaşın 

Hiç Tanımadığınız Birine Dua Edin

Hiç Tanımadığınız Birine Dua Edin İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here