İngilizce Olan WordPressi Türkçe Yapma

2

Bu yazıda İngilizce bir wordpress siteyi Türkçe yapmayı öğreneceğiz. WordPressin yeni versiyonlarının Türkçe’si eskiden daha geç ve daha az yayınlanıyordu. Bu sebeple ilk defa wordpressi kurarken ingilizce versiyonunu kuran arkadaşlar, yeni Türkçe versiyonlarının çıkmasıyla birlikte sistemlerini de wordpress türkçeye çevirdiler. Peki ingilizce olan wordpress sitemizi, Türkçeye nasıl çeviririz ? 

Çözümü çok basit. İngilizce wordpress sitemizi Türkçe’ye çevirmek için aşağıdaki adımları sırasıyla izliyoruz.

1- wp-config.php dosyamızı indiriyoruz.

2- 71. satırda bulunan aşağıdaki kodu buluyoruz. define (‘WPLANG’, ”);
3- Bulduğumuz kodu aşağıdaki kod ile değiştirip kaydediyoruz. (‘WPLANG’, ‘tr_TR’);

4- wp-config.php dosyamızı, hostingimize yüklüyoruz ve sitemizin başlangıç sayfasına gidiyoruz.

5- Sistem otomatik olarak Türkçe sürümleri kontrol ediyor ve güncellemeleri size gösteriyor.Geriye sadece otomatik güncelle butonuna basmak kalıyor.

Paylaş

“Yazar, çizer, webmaster” sloganıyla 2009’da açtığım blogumda kişisel edebi yazıların yanı sıra, webmaster, seo, dijital pazarlama, tasarım gibi konularda mesleki tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşıyorum. 7 yıldır aktif olarak firmalara ve kişilere dijital ajans hizmetleri veriyorum. Edebiyatı da seviyorum. İnanmıyorsanız bakın.

2 YORUMLAR

    • En son wordpress Türkçe güncellemesini yaptıkdan sonra düzelmesi gerekir. Temanız ingilizceyse, category, tag vb. şablonları elle bulunduğu dosyadan değiştirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*