Kadir Gecesi İle İlgili Hadisler

Kadir Gecesi şüphesiz en hayırlı gecedir.  Ayette buyurulduğu üzere “Bin Aydan Daha Hayırlıdır”.  Ayeti hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki Kadir Gecesi ile ilgili hadisler neler ?

Farklı kaynaklardan ve kişilerden Kadir Gecesi ile ilgili şu hadisleri buldum.

Kadir Gecesi İle İlgili Hadisler

  •  Âişe radıyallâhu anhâ‘dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyururdu:  “Kadir gecesini Ramazan’ın son on günündeki tek gecelerde arayın!“    (Buhârî, Leyletü’l-kadr 3)

 

  •  Ebu Hureyre radıyallâhu anh‘den rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:  “Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.“  (Buhari, İman, 28)

 

  • Âişe radıyallâhu anhâ şöyle dedi:  Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum.  – “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni affet! diye dua et.” buyurdu.  (Tirmizî, Daavât 84. Ayrıca bk. İbni Mâce, Dua 5)

Aşağıdaki resimde Kadir Gecesi ile ilgili bu hadisi şerifteki duayı arapça olarak okuyabilirsiniz.

  • Âişe radıyallâhu anhâ‘dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Ramazan’da diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazan’ın son on gününde de Ramazan’ın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi. (Müslim, İ’tikâf 8. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72; İbni Mâce, Sıyâm 57)
kadir gecesi ile ilgili hadisler
Kadir Gecesi ile ilgili hadisler
Kadir Gecesi İle İlgili Hadisler

Kadir Gecesi İle İlgili Hadisler İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here