Mevlüt Yaparken Bilmeniz Gereken 4 Şey

Mevlüt kelime anlamı olarak, doğum demektir. Ülkemizde en çok bilinen ve yapılan mevlütlerden biri olan doğum-bebek mevlütleri de buradan dilimize yerleşmiş.

Kandil vb. gecelerdeki mevlüt okumak, mevlithanlık yapmak, hatta ve hatta burdaki gibi işi abartmayı oldukça tehlikeli görüyorum. Bu tipteki, Kur’an ve sünnetle çelişen uygulamaları asla uygun bulmuyorum. İlgili videoyu gördükten sonra, abuk sabuk şeylerin olmaması için bu yazıyı yazmak istedim. Bence mevlüt yaparken bilmemiz gereken, dikkat etmemiz gereken 4 şey şu şekilde;

1 – Niyet

Ameller niyetlere göredir diyen Rasulullah’ı (s.av.) dinleyerek, mevlüdü ne için yaptığımızı tekrar tekrar düşünmeliyiz. Buradaki mevlütten kastım bebek mevlüdü, yani yeni doğmuş kız veya erkek bebekler için yapılan mevlüt. Kuranı Kerimden ayetlerin okunduğu, ikramların yapıldığı mevlütler.

Biz kolu komşuyu, evimize yeni aldığımız koltuk takımlarını, 120 ekran full hd tv nin üstünde bulunduğu TV ünitemizi göstemek için mi çağırıyoruz yoksa, Allah’a (celle celaluhu) bize neslimizden olan bir çocuk verdiği için şükür niyetiyle mi yapıyoruz? Önce bunu kendimize soralım.

2 – Sayılarak Takılmamak

Özellikle cenaze-vefat mevlütlerinde ve doğum mevlütlerinde karşımıza çıkan takıntı bu. 7’nci, 40’ıncı, 52’inci günler. Niyetimizi belirledikten sonra bunların hiçbir öneminin olmadığını görebiliriz. Mevlüdü yapan kişilerin tamamen müsaitlik durumuna göre değişeceğini söyleyebiliriz. Doğumlarda bebek veya anne taraflı hastalıklar, rahatsızlıklar olabilir. Bunlar gibi sebeplerden dolayı ertelenebilir, önce veya sonra yapılabilir.

3 – Aşırıya Kaçmamak

Bu konu da yine niyetle alakalı. Gelen misafirlerin sosyo-ekonomik yapıları arasındaki farklar, uçurumlar aşırıya kaçmadaki riski arttırabilir. Şöyle ki ; aşırı lüx olan bir mevlüde davet edilen bir misafir, aynı organizasyonu kendisi için yapmak istediğinde problemler oluşabilir. Bu işe kadınlardaki özenme, dünya metaına düşkünlüğü de katarsak bambaşka yerlerden çıkarız 🙂 Nimetimiz Allah’a evlat verdiği için hamd etmek, O’nu tesbih etmek ise, işin ne kadar lüks olduğunun pek bi önemi kalmayacaktır. İşin özünü kaybetmeden, bu organizasyonları yapmak gerekir diye düşünüyorum.

4 – İkram Yapmak

Benim eskiden bildiğim, hatırladığım mevlütlerde çoğunluklu olarak yiyecek içecek ikramları yapılıyordu. Özellikle tavuklu pilav meşhurdu 🙂 Ohh bide yanında ayran… Şimdilerde ise yiyecek içecek haricinde mevlüt hediyelikleri veriliyor. Kişilerin tercihlerine kalmış bir konu aslında. Günümüzde misafirlere mevlüt hediyesi olarak verilenler arasında yasin kitabı, kokulu tesbih, bebek şekeri, mevlüt şekeri, seccade, Kuranı Kerim’ler var.

Neticede hediyeleşmek sünnet olduğu için, hediye vermek maddi bakımdan işin en güzel tarafı. Manevi olarak kişiyi hatırlamak, hayırlı olan o iş için toplu olarak Allah’a hamd etmek, Kur’an dinlemek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak insanı mutlu eden şeyler…

Siz siz olun, bazı insanlar gibi Kuran tilaveti yapılan hayır işini, kötü kötü konserlere çevirmeyin !

Mevlüt Yaparken Bilmeniz Gereken 4 Şey

Mevlüt Yaparken Bilmeniz Gereken 4 Şey İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here

*