Ölmeden Önce Yapılması Gereken 20 Şey

“Ömür sermayesi pek az, lüzumlu işler pek çoktur” ne güzel söylemiş Said Nursi. İlkokullarda, Türkçe derslerinde okuduğumuzu anlama, yazar burada ne demek istemiştir soruları geldi şuan aklıma. Yazar, burada ne demek istemiştir bilemiyorum lakin, aynı derdi taşıyan cümlelerdeki özneler, aynı kalpleri taşıyorlar diye düşünüyorum.

Bize ayrılan süre sınırlı olduğu için, direk konuya girmek istiyorum. Malum ; tüketeceğimiz cümleler de, karakter sayısı da sınırlı.

Ölmeden Önce Yapılması Gereken 20 Şey diye bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdim. Bugün başladım, ne zaman biter Allah bilir. Kendimce görüp, bildiğim ve tavsiye ettiklerimi konu başlıkları halinde seri olarak yayınlamayı düşünüyorum.

Bu serinin giriş yazısı ve ilk konusu. Konularda sıralamayı tamamen akışına bırakıyorum ve başlıyorum. İlgili yazıların alt kısmında serinin tüm linklerini (yayınlananları) bulabilirsiniz.

1 – Hiçbir Çıkarınız Olmadan Bir Kardeşinizi Sevin.

Ölene kadar bayağı bir insanla muhattap oluyoruz. Bu bazı insanlarda korkunç rakamlara ulaşıyor. Binlerce insan arasından, bazılarının bizlere daha yakın, daha sevimli geldiğini hissediyoruz. Hatta şöyle ki, bizzat tanışmadığımız, tanışamadığımız kişiler bile var, Allah için sevdiklerimiz arasında.

“Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız” hadisinde Rasûlallah (s.a.v) buyurduğu gibi iman kardeşlerimizi sevmemiz gerekiyor.  Elbet bazı kardeşlerimizi daha fazla seviyoruz.

“Allah için sevmek” deyimi bu konuyu kapsıyor aslında. Aranızda hiçbir ticareti ve dünyevi menfaat bulunmayan bir kardeşinizi sevmekle işe başlayabilirsiniz. Eminim bunu okuyan kardeşler, böyle en az 5-10 isim sayabilir. Hatta şuan içinizden sayın, duymuyorum. 🙂

çıkarsız sevmekBurdaki mühim olan nokta aslında “dünya metaı, çıkar ilişkisi”. Günümüzde Allah’ın selamını bile, ticari bir iletişim aracı olarak gören zihniyete karşı bir duruş. Arkadaşlığı, dostluğu ticarete bir maşa olarak kullananlara bir haykırış.

Peki ya, hiçbir çıkarı olmadan insan, dostunu-arkadaşını nasıl sevebilir ?

Bazı insanlarla isteseniz de arkadaş-dost olamazsınız. Çünkü paranız yetmez. .Ülke vatandaşlığı gibi satıyor adam. Bugün sana, yarın bir başkasına. Alan da, satan da razı olduktan sonra hiçbir kıymeti kalmıyor.

Arkadaş, dost aslında beraber aç kaldığınız, beraber tıka basa karnınızı doyurduğunuz, gönülleri aynı karasularında yüzen, Allah için daha çok sevdiğiniz kişilerdir.

İşte ölmeden önce en  az bir adet bu arkadaşlardan sipariş verin. Teyzeoğlu, emmoğlu, sıra arkadaşı, bacanak, iş arkadaşı (içinde dünya menfati katkısı olmayanından), asker arkadaşı, kapının önünden yabancı kuş bile geçirmeyen kapı komşusu vb. birçok kişi bu kategoriye girebilir. En az bir tane seçmek lazım, 1 adetin üstünde ne kadar çok olursa, o kadar iyi.

Konu geneli yorumları, bu sayfaya da yazabilirsiniz.

Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler Serinin Diğer Yazıları

1 – Hiçbir Çıkarınız Olmadan Bir Kardeşinizi Sevin
2 – Hiç Tanımadığınız Birine Dua Edin
3 – Hiç Bilmediğiniz Bir Şehirde Yabancı Olarak Dolaşın 

Ölmeden Önce Yapılması Gereken 20 Şey

Ölmeden Önce Yapılması Gereken 20 Şey İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here

*