Anasayfa Opencart Opencartı Sevmeniz İçin 10 Neden

Opencartı Sevmeniz İçin 10 Neden

5 dakika okunma süresi
opencartı sevmek

Opencart, açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir e-ticaret altyapısıdır. Yani, dünyada binlerce geliştiricisinin, yüzbinlerce analizcisinin olduğu php yazılımdır.

Yazılımlar insanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillenir. Örneğin internetten bir ürün satma talebi doğrultusunda yazılımcı arkadaşımız, satın alma işlemlerinin olduğu (sepet, müşteri kayıt, kargo  ve ödeme) bir yol haritası izler.  Talepler, bir zaman sonra standartlaşarak artık paket bir yazılım haline gelir. İşte e-ticaretin paket versiyonu, standartlaştırılmış, hali opencart, bu yazıdaki konumuz.

Opencart altyapısını yaklaşık 8 yıldır kullanıyorum. Bugüne kadar hazırladığım e-ticaret sitelerinin altyapısının %99‘u opencart oldu. Bir şeyi sevmek, karşılaştırmak için onun zıttını bilmek, görmek kısaca zıttını tanımak gerekiyor.

Sekiz yılımı verdiğim web dünyasında gerek freelance, gerekse tam zamanlı çalıştığım firmalarda diğer e-ticaret altyapılarını kullanma, test etme şansım oldu.

“İşte Opencart’ı sevdiğimi, vazgeçilmezim olduğunu o gün anladım.”

Opencartı neden mi seviyorum ?

1 – Tamamen Açık Kaynak Kodlu ; İstediğiniz zaman, istediğiniz dosyada değişiklik yapabiliyorsunuz. Ftp elinizin altında. Herhangi bir dosya, klasör kısıtlaması yok. Şifreleme yok ! (Lanet olası fedareller)

2 – Geliştirilebilir Alt Yapı ; Opencart altyapı kullanan milyonlarca e-ticaret sitesi var. Tekstilden mobilyaya, hediyelik ürünlerden, otomobil yedek parçasına kadar binlerce farklı sektör, binlerce farklı ihtiyaç var. Örneğin, bazı ürünlerde minimum sipariş veya toplu (100,500, 1000) alımlarda, farklı fiyatlar geçerli olabiliyor. Opencart, bu ve buna benzer daha onlarca küçük modülü stabil versiyonda barındırıyor.

gelistirilebilir altyapiBaşka bir örnekle bir tedarikçinizden ürünleri toplu olarak XML ile alabiliyor, xml ile dışarı ürün verebiliyorsunuz. Opencart’ın sektörel bazlı geliştirilebilir altyapısına hayranım açıkçası.

3 – Yüzbinlerce Farklı Tasarım ; Dünyada ve ülkemizde opencart tema tasarımları üzerine çalışan, yeni temalar geliştiren binlerce kişi var. Ayrıca sektöre özel yapılan temalar, opencart site sahiplerini tam anlamıyla kendine çekiyor. Fiyatı yüksek olsa bile bazı ürünlerin sunumu, satışı oldukça etkiliyor. Opencartta site tasarımı ve renkler satılan ürün veya hizmete göre değişiyor. Kullanıcı deneyimi tecrübesini bizimle paylaşan tema yapımcıları, bu işi gerçekten ileriye taşıyan kişiler.

4 – Sunucu Seçme Özgürlüğü ; Sunucu deyince kem küm etmeye başlayan e-ticaret paketi firmaları, ekmeğinin büyük bir kısmını hatta yarısını buradan kazanıyor. Size verdiği aylık,yada yıllık trafiği bitirdiğinizi görmek, onlar için mutluluk sebebi 🙂 Kota bittiğinde akbil doldurur gibi dolduruyor olmak,  2017’nin Güngören’inde Zalım’lıktan başka bişey değil.

 

5 – Sınırsız Ürün, Kategori Ekleyebilme ; Sınırsız demek her ne kadar hostingin sınırı kadar olsa da,  asıl vurgulanması gereken şey, sitenize 100 ürün eklediğinizde “101. için şu paketi almak zorundasınız”, denmemesidir.

6 – Minimum Hata Payı ; Paket e-ticaret sitesi hizmeti veren firmaların en büyük sorunları da bu. Yaptığı bir şeyi test edemiyorlar, yada etmiyorlar. Örneğin, ufak çaplı bir modül eklemek istediğinde (ki ikna edip, ücrette anlaşabilirseniz) ekleme yapıldıktan sonra hatalarla karşılaşmaya hazır olun.

Eğer e-ticaret siteniz aktif ise günlük kaybettiğiniz ciro, “Sıranızı bekleyin, yapacağız nasıl olsa” tavrı takınan teknik personelin sözlerinden sonra 10 katına çıkmış gibi oluyor. Bunu diyen personeli, firma sahibine şikayet ederseniz de, aynı kafadaki patron bey  10 olan katsayıyı  20lere 40lara çıkarıyor. Cekedinizi alıp çıkasınız geliyor ama, adamlar sizin ceketinizi size kiralamış. Ördüğünüz ceket bile sizin değil.

Opencartta yün de sizin, cekette sizin. Yarın ceketinizi alıp başka bir terziye rahatça gidebilirsiniz.

7 – Anında Müdahale ; Biraz sunucu yönetimiyle alakalı ama bunu paket firmalarda yapmanız pek mümkün değil. Zaten bu yukarda saydıklarımız firmaların “basit paket “, “giriş paketi” olarak sattığı paketlerde yaşanan sıkıntılar. Ödenen TL miktarı arttıkça hata payları çok ufak azalsa da asla yeterli değil.

Şöyle düşünün, Cuma akşamı  eklediğiniz bir analitik kodu veya teknik bir sorun yüzünden siteniz kapanıyor. Cumartesi ve pazar günü ; ” Şuan mesai saatleri içinde değiliz, lütfen taleplerinizi ticket olarak atın” diyen telesekreter abla ile haşır neşir oluyorsunuz. Pazartesiye kadar kapalı kalan ticaret bir site 🙂  Dükkanın kapısına 3 gün kilit vurmak gibi birşey. Hatta “Cenaze dolayısıyla kapalıyız.”

 

8 – Seo Uyumlu Altyapı ; Opencart tıpkı wordpress gibi, özü google ile uyumlu. Hazır  e-ticaret sitelerindeki gibi oradan oraya bunu ekle, şurdan şuraya şunu ekle yok. Seo uyumlu url yapısı, canonical yapısı, kategori sistemi Google’da oldukça söz sahibi. Üstelik gelişmiş seo modülleri sayesinde 1.3 olan opencart seo moturunu, 2.0’a çıkartmak mümkün.

opencart seo

9 – Dil Desteği ; Özellikle yurt dışına ürün satışı yapan firmalar, sitesinde birden fazla dil talep ediyor. Bu diller karşılığınde hepsi için ayrı ayrı meblalar ödeyen müşteri asla olmak istemem.

 

10 – Özgürlük ; En sevdiğim özelliği en sona bıraktım. Bir firmaya bağlı olmadan e-ticaret yapmak, elleri cepte dünyayı gezmek gibi. Bir firmaya bağlı olmak ise, oturduğunuz semtten dışarı çıkamamak gibi. Ne kadar bütçeniz olursa olsun, paket satan bir firmayla, paket olarak çalışıyorsanız, semtinden dışarı çıkamayan cepleri dolu bir adam olarak kalırsınız. Opencart ile dünyayı elleri cepte dolaşmak varken, cepleri dolu ama semten dışarı çıkamıyor olmak hiç bana göre değil.

E-ticaret firmalarının destek depertmanları (birkaç dürüst insan hariç), Köstek Departmanlığı yapıyor. Siz siz olun, e-ticaret girerken ileriyi düşünerek karar verin. İhtiyaçlarınızı opencart karşılıyorsa, kesinlikle projeyi opencart üzerinden kendiniz yürütün.

Eğer siz de Opencart’ı seviyorsanız, yorumda onu sevdiğinizi söyleyiniz 🙂

“Seven sevdiğine sevdiğini söylesin.” (Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

Seni seviyoruz Opencart.

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad