Şirince Notları

Şirince, İzmir’in en Şirin Köyü belkide. Şu aralar bayağı bir duyuyorum adını. Bu yaz  gitmek nasip oldu banada. Klasik İzmir gezilerinin ilk noktası. Öyle güzel mistik bir havası var ki sormayın. Hem tarih kokuyor, hem mis gibi kızarmış ekmek. 🙂  Bi kahvaltı yapmışız ki sormayın. Hele bi zeytinler var meğer biz bu zaman kadar zeytin yerine başka bişey yiyormuşuz…

Sabah otobüsten gözlerim açtığımda Şirince’deymişiz. Selçuktan biraz daha yüksekte. Havası da çok temiz. Normal bir köy hayatı olmasına rağmen normalde olmayacak kadar güzelliklere sahip. Küçümsenmeyecek kadar yabancı turist var. Yerlileri saymıyorum.

Şarapları meşhurmuş, üzüm şarapları. Koli koli alanlar var, abartmıyorum o derece yani 🙂  Yerler arnavut kaldırımı genelde. Bahçesi olan evlerin önleri çiçeklerle dolu. Bahçesi olmayanlar da duvarlar rengarenk sarmaşıklarla dolu. Duvarlar bile rengarenk. Açık mavi renkli  pencereli bir ev vardı ki sormayın. Ev değil saray yavrusu mübarek.

Hediyelik eşya, papatyadan kolyeler, taçlar ne ararsanız var. Lif  satan teyzeler klasik ege şivesiyle o kadar tatlılar ki sormayın.

Sabah erkenden gittiğimizden olsa gerek burun deliklerimden beynime doğru giden bi yol varmış gibi hissettim o an. Karadenizdeki o sert içini adeta yakan bi hava değil de, yumuşak ama keskin kokan bir parfüm gibiydi havası.  O anda daha iyi anladım ” beyne oksijen gitme” deyimini…

Anlata anlata bitmez, güzeldi vallahi ben sevdim. Belki bi kere daha giderim fırsatım olursa, kolay kolay birşey beğenmem ben.

Geziden geriye çektiğim üç beş Şirince fotoğrafı kaldı. İşte o güzel  Şirince’den güzel Şirince fotoğrafları….

Şirince Notları

Şirince Notları İçin Yorumunu Yaz

den
Please enter your comment!
Please enter your name here

*