Anasayfa Wordpress WordPress Siteye SSL Sertifikası Kurmak

WordPress Siteye SSL Sertifikası Kurmak

1 dakika okunma süresi
wordpress siteye ssl kurulumu

WordPress sitelerde SSL sertifikası kurmak isteyenler için bir yol haritası olacağını düşündüğüm bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. WordPress sistemleri  yüzde 99 oranında http yani normal internet protokolüyle çalışmakta.Yani isteyen olursa ssl kurulumu yapabiliyor.

wordpress siteye ssl kurulumu

Son zamanlarda seo çalışmalarına fayfdası olduğu düşünülüp tartışılması, wordpress sitelere ssl kurulumu konusunu gündeme getirdi. Nihayetinde 2 farklı wordpress tanıtım sitesine ssl kurdum. Siz de wordpress sitenize ssl kurulumu yapcaksanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Hosting firmanızla iletişime geçip, ssl sertifikası satın alın.  Ssl sipariş verdikten sonra kurulumu genelde satın aldığınız hosting yetkilileri yapıyor. Ortalama 1-2 saat içerisinde ssl kurulumu tamamlanıyor.  Ssl serfikası kuruldu mesajını aldıktan sonra aşağıdaki işleme geçebilirsiniz.
  • WordPress siteniz kurulu ise :  Ayarlar  > Genel menüsünü takip ederek “WordPress Adresi (URL)”  kısmında  http ile başlayan metin kutusunu “https” olarak değiştirmeliyiz. Aynı şekilde Site Adresi (URL) kısmındaki http alanını da https olarak düzenlemeliyiz. Sonuç olarak aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi bir ayarlama yapmış olacağız.

wordpress ssl kurulum

  • Eğer wordpress sisteminizi yeni kuruyorsanız config.php dosyasında değişikliği en başta yapabilir, kurulumu yaparken https:// adresinden giriş yapabilirsiniz.
  • Config.php düzenleme : Ayar sayfanız olan config.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek ssl fonksiyonunu tanımlıyoruz. Bu sayede  sitemizin bulunduğu dizin ssl üzerinden çalışacak .

define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);

En hızlı ve kolay bu şekilde wordpress ssl kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Artık siteniz https://www.siteniz.com üzerinden çalışacaktır.

6 Yorumlar

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad