Soru Sor

Merhaba,  

Dijital pazarlama, seo, google adwords, sosyal medya, online reklamcılık vb. kategorilerde aklına takılan sorular mı var ? Yeni açtığım bu soru-cevap bölümünden sorularınızı severek cevaplayacağım. 

Bilgilendirme : Lütfen soru sorarken gerçek adınızı ve eposta adresinizi kullanınız. Aksi durumda mail üzerinden cevap vermemiz gereken bir durumda iletişim sağlayamayız. Buraya yazdığınız mail adresiniz paylaşılmayacaktır, sadece biz görebiliyoruz.  

Sorunuzu alt kısımdan iletebilirsiniz. (Sorunuzu yazmak için burayı tıklayın)

22 Yorumlar

 1. Merhabalar hocam.

  Sitemize yorum yapan kişiler websitelerini ekliyorlar, bu sitelerin içlerinde spam olabilecek nitelikte siteler de oluyor. Sitemize gelen yorum sayısı ve dolayısıyla sitemizde dışarıya giden bağlantı sayısının fazla olması seo açısından sorun teşkil eder mi?

  • Merhaba Mert, evet bu durum veya bir siteden çok sayıda dışarıya link çıkışı seoyu olumsuz anlamda etkiliyor. Tabi bunlara facebook, instagram, youtube gibi dış linkler dahil değil. Yorumlarda link kısmını kapatabilirsin yada nofollow olarak gözükmesi için temanı düzenleyebilirsin. Aynı durum tüm wordpress kullananlarda var.

 2. youtube da reklam vermek istşyorum müzik klibine . nasıl bir strateji ile youtubda herkesin önüne çıkıp akılda kalıcı olabilirim ? yada youtube için çok kuvvetli strateji açısından ne önerirsiniz ?

  • Merhaba Gökhan Bey, youtube’da reklam modelleri sabit. Yani teknik olarak fazla uygulayabileceğiniz strateji yok. Hazırlayacağınız söz konusu içeriğin yani video klibin ilk saniyeleri önemli. Müzik klibinden reklam gibi dikkat çeken bir açılışla videoya girmek ne kadar mümkün orasını bilemiyorum. O yüzden direk video klibe trafik izlenme çekmek yerine, 6 snlik bir video ile kanala çekmeye çalışabilirsiniz. Hedef kitlenize uygun kanallarda yerleşim hedeflemeleri yaparak benzer kitlelere de ulaşabilirsiniz. Başarılar dilerim.

 3. Merhaba Kadir Bey, Google Ads’de bir reklam vermeye başlarken ilk önce manuel teklif olarak başlatıp 3 ay geçtikten sonra otomatik teklif ve daha sonra da EBM teklif, en sonunda da ROAS mı kullanmamız gerekiyor ?

  • Merhaba, yanıtınız spama düştüğü için çok geç gördüm kusura bakmayın. Her sektörde reklam stratejisi birbirinden farklıdır. Böyle bir sıra, 3 ay gibi bir süre vermek doğru olmaz. Kimden, nereden bu bilgiyi edindiniz bilmiyorum ancak bu süreçleri denemeniz ve hangisinin fayda sağladığını görmeniz için söylemiş olabilir. EBM ‘de işe yaramıyor bazen, otomatik teklifte. Sadece işi algoritmaya bırakır, strateji üretmezsek sonuç alamayız. Bu dediğiniz taktiği uygulayan kaç tane reklam veren var tahmin edemiyorum bile. Gidişi yolu doğru ama sonuç bence yanlış. Sonuça odaklanın ve farklı yolların da olduğunu görün. Tıpkı dijital pazarlamada tek başına sadece google ads yeterli olmadığı gibi, seo, içerik pazarlama tek başına yeterli olmadığı gibi Google Ads içinde de tek bir strateji yeterli olmaz. Ve en önemlisi bugün işe yarayan pazarlama tekniği yarın işe yaramayabilir.

 4. Merhaba Kadir bey, google adwords üzerinden youtube kanalı için reklam vereceğim. Kampanyanın başlama tarihini 24 ağustos seçtim ve 30 TL para yükledim fakat faturalandırma kısmına gelince -₺30 yazıyor bir krediniz var ibaresini görüyorum. Bu ne demek acaba eksi olmasının sebebi nedir?

  • Merhaba Emre Bey, 30 TL bakiye yüklediğiniz için 30 TL alacaklısınız anlamına geliyor. Eksi bakiye google’da harcamadığınız bakiyedir. Kredi yükleme, kupon kodlarından elde edilen harcanmayan bakiyeler yada kredi kartından fazla çekilen (2 kere ödeme gibi ) bakiyelerle eksiye düşülebilmektedir. Reklamınızın yayınlanmamış olması sebebiyle bakiye de o an harcanmadığı için harcayana kadar bu şekilde gözükecektir.

 5. Merhaba Kadir Bey,
  İnstagram üzerinden çekilişle elde edilen 20.000 takipçinin bize bir faydası var mı? Hepsi beleş ürün için geliyor, organik aktif insanlar ama çekiliş sonrası %10-15 i kaçıp gidiyor. Kalanlarda konuyla alakalı olmadıkları için bize bir faydası olmadığını düşünüyorum. Çekilişleri olumlu buluyor musunuz? Organik olarak gelen bu binlerce insanın bize bir faydası dokunur mu? Teşekkürler

  • Merhaba Cengiz Bey, eğer söylediğiniz gibi kayıp %10-15 ise iyi. Hepsi gerçek kullanıcı olması da iyi ancak çekilişin kaderi bu. Çekiliş neyle ilgili bilmiyorum ama etiketleme, çekilişe katılma şartlarını yaptığınız işe uygun müşteriler çekebileceğiniz tarzda yapmak daha mantıklı. Sadece çekiliş için çekiliş yapınca 2-3 defadan sonra aynı kişilerin katıldığını görmüşsünüzdür.

   Sürekli çekiliş yapmak yerine yararlı içerikler üretmeyi, ufak da olsa sponsorlu gönderiler yapmayı deneyebilirsiniz. İnsanların çoğu buna artık güvenmiyor bile.

   İyi çalışmalar dilerim.

 6. iyi günler size bi soru sormak istiyorum ben bir süredir adwords uzmanlığını araştırıyorum öğrendiğim kadarıyla adwords uzmanlığında açık var ve bu yüzden şirketler çalıştıracak adwords uzmanı bulamadığı için ajanslarla çalışıyomuş ve diyolarki 1 sene içinde adwords uzmanlığını öğrenip uzmanlaşan biri rahatlıkla minimum 6-7 bin tl maaşla işe başlayabiliyormuş bu ne kadar doğru bu işe heveslendim sonradan hüsrana uğramak istemiyorum web sitenizden buldum mail adresinizi mailimi yanıtlarsanız mutlu olurum şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Özel olarak mail adresinize detaylı dönüş yaptım. Aynı konuda sorusu olan arkadaşlar varsa kısaca yanıtlayım;

   Bir şirkette ne kadar büyük bir sorunu çözen adwords uzmanıysanız o kadar iyi maaş / aylık ücret alabilirsiniz. Aylık 100.000 TL harcayan bir şirkette 50.000 TL bütçeyle aynı satışları yapabiliyorsanız 50 bin – 10bin arasında maaş talep edebilirsiniz. Basit bir e-ticaret sitesinde standart bir işlem yapıyorsanız 2-3 bin TL maaş ile tam zamanlı veya freelance olarak çalışabilirsiniz.

   1 yıl içinde adwords arayüzünü öğrenebilirsiniz ancak, dönüşümleri, reklam modellerini ve genel adwords reklamcılığının zihin yapısını kavrayabilmek ve tecrübe edinmek daha fazla sürecektir. Bu işte bir diploma söz konusu olmadığı için iştah kabartıcı bir meslek olarak gözükebilir ancak pekte öyle değil. İşletmenin para kazanmadığı her gün aleyhinize işleyen gün olarak kayıtlara geçebilir ve sebebi ne olursa olsun faturası size kesilebilir 🙂

   Adwords uzmanlığı ve diğer dijital meslekler, eleman sirkilasyonunun yoğun olduğu mesleklerden birisi. Buna dikkat etmenizde fayda var.

   Başarılar dilerim.

  • Merhaba Abdullah,

   Pazarlama okumana sevindim. Çünkü dijital pazarlama alanında da reel pazarlama yöntemlerinden birçoğunu temel niteliğinde kullanıyoruz. Swot analizleri, ürün farklılaştırma vb. birçok yöntem bu işin dijitalinde de var. Ancak ikisini ayıran kanıksanmış müşteri davranış farklılıkları da var. O yüzden reel pazarlamada kullandığımız yöntemleri, hiç değiştirmeden birebir dijital pazarlamada kullanmak bence mantıklı değil. Ayrıca pazarlanacak ürün kitlesi gelecek nesil veya bugünün genç nesiliyse, bu işi ne kadar fiziki ortamda pazarlayabiliriz orası ayrı bir tartışma konusu.

   Pazarlama alanında zaten başlamışsın, devam edeceğin nokta bence işi biraz daha dijitale kaydır. Dijital pazarlama üzerine youtube üzerinden birçok ücretsiz eğitim var. Bunlardan yararlanabilirsin. Tabiki bunları izlemek, dinlemek yeterli olmayacaktır. Bu alanda uygulamalar yaptıkça geliştiğini göreceksin. Google ads, facebook reklamları vb. bu konularda tecrübelerini arttırmaya bak. Güncel dijital pazarlama yöntemleri trendleri neyse onu takip etmeye çalış. Yeniliğe, bildiklerini unutmaya ve yeniden öğrenmeye daima açık ol.

   Akademik olarak eğitime devam edebilirsin ama piyasanın senden istediğinin “daha fazla satış” olacağını sakın unutma. Bir de en önemli konu; öğren, kendin dene, yanıl, dene, yanıl ve en iyisini yapana kadar bu döngüye devam et. Bu iş yüzmek gibi aslında. Eğitimi kolayca anlatılıyor, tarifi yapılıyor ama yüzmeyi suda tecrübe etmeden öğrenemiyorsun. (3 aydır yüzme kursuna gitmeme, hocanın tüm dediklerini yapmama rağmen hoca gibi yüzemiyorum 🙂 Ama ilk zamanlara göre çok büyük ilerleme var. )

   Başarılar dilerim,
   Teşekkürler

   • Pazarlama bitirdikten sonra Sosyal Medya ve Dijital İletişim bölümünde Yüksek Lisans yapmak istiyorum. İş ilanlarında alımlarda bana bir öncelik sağlar değil mi ?

    • Bu tamamen başvuru yapacağın firmaya bağlı. İşin eğitim kısmına önem veren firmalar da var, tam tersi sizden sadece o iş yapabilme yeteneği isteyen, hiçbir eğitim şartı aramayan firmalar da var.

     Yine de yüksek lisansı tamamlamaya bakın. Zaten bu işleri yapacaksanız, ömür boyu eğitim alacağınızı bilmelisiniz. Bu işe sadece akademik olarak bakmayın. Akademik eğitim konuları, hepimizin bildiği gibi şuanki piyasalardan çok çok farklı bir dünya.

  • Merhaba Cemil Bey,
   Google adwords reklamlarından ne kadar çok trafik elde ederseniz o kadar iyi olur. Sadece google adwords değil, farklı trafik kaynaklarından ziyaretçi çektiğimizde de aynı durum söz konusudur. Eğer site içi optimizasyonlarınızı tamamladıysanız ve konum yükseltme için uğraşıyorsanız bu durumda trafik oldukça faydalıdır.

  • Merhaba Cemal Bey,

   Pla reklamları için veri kaynağınızı eklediniz mi ? E-ticaret siteniz için kullanıyorsanız ürünlerinizin doğru bir şekilde merchant center’a eklenmiş olması gerekiyor. Ayrıca ürünler stokta olmalı, ürün resimleri üzerinde filigram olmamalı ve resim çözünürlükleri yeterli seviyede olmalıdır. Adwords kampanyasını da doğru bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir.

  • Merhaba Semih Bey,

   1- Adwords üzerinden tıklama aldığınız kelimeleri arama terimleri raporları bölümünden mutlaka kontrol edin.
   2- Eşleşme türlerini doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olun. (Geniş eşleşme kullanıyorsanız ilgili kelimelerden trafik aldığınızdan emin olun.)
   3- Reklam kampanyanızın yayın durumu hızlandırılmış versiyonda olabilir.

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad