Soru Sor

Merhaba,  

Dijital pazarlama, seo, google adwords, sosyal medya, online reklamcılık vb. kategorilerde aklına takılan sorular mı var ? Yeni açtığım bu soru-cevap bölümünden sorularınızı severek cevaplayacağım. 

Bilgilendirme : Lütfen soru sorarken gerçek adınızı ve eposta adresinizi kullanınız. Aksi durumda mail üzerinden cevap vermemiz gereken bir durumda iletişim sağlayamayız. Buraya yazdığınız mail adresiniz paylaşılmayacaktır, sadece biz görebiliyoruz. 

10 Yorumlar

  • Merhaba Abdullah,

   Pazarlama okumana sevindim. Çünkü dijital pazarlama alanında da reel pazarlama yöntemlerinden birçoğunu temel niteliğinde kullanıyoruz. Swot analizleri, ürün farklılaştırma vb. birçok yöntem bu işin dijitalinde de var. Ancak ikisini ayıran kanıksanmış müşteri davranış farklılıkları da var. O yüzden reel pazarlamada kullandığımız yöntemleri, hiç değiştirmeden birebir dijital pazarlamada kullanmak bence mantıklı değil. Ayrıca pazarlanacak ürün kitlesi gelecek nesil veya bugünün genç nesiliyse, bu işi ne kadar fiziki ortamda pazarlayabiliriz orası ayrı bir tartışma konusu.

   Pazarlama alanında zaten başlamışsın, devam edeceğin nokta bence işi biraz daha dijitale kaydır. Dijital pazarlama üzerine youtube üzerinden birçok ücretsiz eğitim var. Bunlardan yararlanabilirsin. Tabiki bunları izlemek, dinlemek yeterli olmayacaktır. Bu alanda uygulamalar yaptıkça geliştiğini göreceksin. Google ads, facebook reklamları vb. bu konularda tecrübelerini arttırmaya bak. Güncel dijital pazarlama yöntemleri trendleri neyse onu takip etmeye çalış. Yeniliğe, bildiklerini unutmaya ve yeniden öğrenmeye daima açık ol.

   Akademik olarak eğitime devam edebilirsin ama piyasanın senden istediğinin “daha fazla satış” olacağını sakın unutma. Bir de en önemli konu; öğren, kendin dene, yanıl, dene, yanıl ve en iyisini yapana kadar bu döngüye devam et. Bu iş yüzmek gibi aslında. Eğitimi kolayca anlatılıyor, tarifi yapılıyor ama yüzmeyi suda tecrübe etmeden öğrenemiyorsun. (3 aydır yüzme kursuna gitmeme, hocanın tüm dediklerini yapmama rağmen hoca gibi yüzemiyorum 🙂 Ama ilk zamanlara göre çok büyük ilerleme var. )

   Başarılar dilerim,
   Teşekkürler

   • Pazarlama bitirdikten sonra Sosyal Medya ve Dijital İletişim bölümünde Yüksek Lisans yapmak istiyorum. İş ilanlarında alımlarda bana bir öncelik sağlar değil mi ?

    • Bu tamamen başvuru yapacağın firmaya bağlı. İşin eğitim kısmına önem veren firmalar da var, tam tersi sizden sadece o iş yapabilme yeteneği isteyen, hiçbir eğitim şartı aramayan firmalar da var.

     Yine de yüksek lisansı tamamlamaya bakın. Zaten bu işleri yapacaksanız, ömür boyu eğitim alacağınızı bilmelisiniz. Bu işe sadece akademik olarak bakmayın. Akademik eğitim konuları, hepimizin bildiği gibi şuanki piyasalardan çok çok farklı bir dünya.

  • Merhaba Cemil Bey,
   Google adwords reklamlarından ne kadar çok trafik elde ederseniz o kadar iyi olur. Sadece google adwords değil, farklı trafik kaynaklarından ziyaretçi çektiğimizde de aynı durum söz konusudur. Eğer site içi optimizasyonlarınızı tamamladıysanız ve konum yükseltme için uğraşıyorsanız bu durumda trafik oldukça faydalıdır.

  • Merhaba Cemal Bey,

   Pla reklamları için veri kaynağınızı eklediniz mi ? E-ticaret siteniz için kullanıyorsanız ürünlerinizin doğru bir şekilde merchant center’a eklenmiş olması gerekiyor. Ayrıca ürünler stokta olmalı, ürün resimleri üzerinde filigram olmamalı ve resim çözünürlükleri yeterli seviyede olmalıdır. Adwords kampanyasını da doğru bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir.

  • Merhaba Semih Bey,

   1- Adwords üzerinden tıklama aldığınız kelimeleri arama terimleri raporları bölümünden mutlaka kontrol edin.
   2- Eşleşme türlerini doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olun. (Geniş eşleşme kullanıyorsanız ilgili kelimelerden trafik aldığınızdan emin olun.)
   3- Reklam kampanyanızın yayın durumu hızlandırılmış versiyonda olabilir.

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad