Seo Uzmanı 

Seo uzmanı, yani bizler web sitelerini google gibi arama motorlarıyla uyumlu hale getirerek, sitelerin arama sonuçları sayfasında daha üst konumlarda çıkmasını sağlarız. Arama motorlarında üst sıralarda yer aldığımızda ürün veya hizmetlerimizi daha fazla kişi görür ve dolayısıyla satışlarımız artar. Seo çalışmasının iki temel amacı vardır. Birincisi ürün veya hizmet satışlarını arttırmak, ikincisi ise marka veya prestij oluşturmaktır.

Bu işin uzmanları olan bizler, siteleri seo kriterlerine göre hazırlanan, güncellenen, arama motorlarıyla teknik ve mantık  olarak uyumlu çalışan sitelere dönüştürürüz. Zengin ve kaliteli içeriklerle siteleri ziyaretçilerin hoşnut olacağı şekilde tasarlar ve yönetiriz. Bir seo uzmanı bunun için analitik düşünmesi gerektiği gibi, teknik kısımlara da hakim olması gerekir. Html, Css, Php, Algoritma, Analiz, Hemen Çıkma Oranı, Backlink vb. birçok kavram hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır.

Seo Uzmanı Ne İş Yapar ?

Bir seo uzmanı olarak, site içinde ve site dışında yaptıklarımı şu şekilde listeleyebilirim:

Site İçi Seo

 • İlgili sitenin Webmaster Tools (Search Console) ile bağlantısını sağlamak.
 • Hedef anahtar kelimeleri belirlemek
 • Sitenin ana dizini için başlık, açıklama ve anahtar kelime ayarlarını yapmak
 • Sitenin hiyerarşik yapısına uygun seo modelini belirlemek
 • Sitenin hizmet verdiği sektöre uygun seo tekniklerini belirlemek
 • Web sitesinin tasarımsal ve yapısal sorunlarını tespit etmek
 • Mobil web sitesi analizini yapmak ve iyileştirmek
 • E-ticaret sitelerinde ürün ve kategori sayfalarının başlık, açıklama ve anahtar kelime optimizasyonunu yapmak
 • Uygun url yapısını belirlemek ve kontrol etmek
 • Oluşan 404 hatalarına çözümler üretmek ve takibini yapmak

Site Dışı Seo Çalışmaları

 • Sektördeki rakiplerin analizini yapmak
 • Backlink desteği sağlanacak, sektöre uygun kaliteli içeriğe sahip siteleri belirlemek ve backlink desteği almak
 • Seo’ya destek verecek sosyal medya kampanyaları üretmek
 • Sektöre göre olması gereken platformlarda yer almak.

Sitenin iç yapısında sorunlar varken, site dışı seo yapmak vakit ve para kaybına sebep olur. Bu sebeple site içi optimizasyonlar tamamlanmadan, site dışı seo teknikleri uygulanmamalıdır. Arama motoru optimizasyonu yani seo yaparken, sitemize gelen ziyaretçilerin gerçek birer insan olduğunu unutmamalı, optimizasyon çalışmalarımızı buna göre yapmalıyız. Doğal olmayan yöntemleri kullanarak seo çalışması yapmak, sonraki algoritma güncellemelerinde sitenin çöp olmasına sebep olacak, tüm harcanan para ve zaman yatırımı çöp olacaktır.

Seo’nun Google Adwords reklamları gibi para yatırarak anlık gelir getiren bir iş modeli olmadığını, ileriki aylar ve yıllar için bir yatırım aracı olduğunu tekrar etmekte fayda var.

Kadir Bakmaz

Seo Uzmanı

Seo uzmanı Kadir Bakmaz ile işinizi büyütmeye başlamak için seo teklif formunu doldurarak, seo teklifi isteyin.

Seo Hakkında Sıkça Sorulanlar

Seo Uzmanı Olmak İçin Ne Yapılır ?

İnternetin yaygınlaşması ve bugünlere gelmesiyle popüler bir hale gelen “Seo Uzmanı”  mesleği hemen hemen herkesin dikkatini çekiyor. Akıllara gelen seo uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabı çok basit ;

Öncelikle bir seo uzmanı olmak için bir web sitesinin nasıl çalıştığını, programlandığını, çalışma yapısını bilmek gerekir. Google‘ın çalışma mantığını bilmek, değişen algoritmik yapısı hakkında fikir sahibi olmak ve yeni teknikler geliştirmek gibi özellikleri olmalıdır.

İşin bir de edebiyatı var, aynen buradaki gibi. Artık seo= içerik diyebileceğimiz seviyelere geldi. Eskisi gibi Google arama motorlarını yanıltmak için çalışma yapmak bizi bir yerlere getirmiyor, getirmeyecek. Hepimiz insanız, bize yararı olan içeriklere her zaman değer veririz. Dilimizi etkin ve doğru kullanmak, yararlı içerikler üretmek seo için olmazsa olmazdır.

Bu işi bir seo uzmanı içerik geliştirme işini kendi yapabileceği gibi, gerekli tekniklere hakim bir editöre aktararak yaptırabilir. Elbette, seo uzmanı tarafından bilinçli yazılan bir içerikle, editör tarafından yazılan bir içeriğin deneyimsel farkı olacaktır.

 

Kurumsal Seo Uzmanları Maaşları Ne Kadar ?

Firma sahiplerini ve yöneticilerini ilgilendiren kısma geldik. Seo uzmanlığının bir diploması, sertifikasyonu, okulu olmadığı için maaşlar da tecrübeler, referanslar, iş geliştirme ve takip etmek yeteneği, üretkenlik, takip ve analiz derecesi gibi kriterlere göre değişkenlik gösterir.

Türkiye şartlarında bir kurumsal seo uzmanı tecrübesine ve yapılacak işin büyüklüğüne göre minimum 2500 TL’den – 10.000 TL ve daha fazlası maaşlar alabiliyor. Yapılan işin büyüklüğü, kâr marjı ve firma hacmi ve sektörü seo uzmanı maaşlarını etkileyen faktörler arasında. Küçük bir işletmenin, 10.000 TL maaşla bir uzman çalıştırması mantıklı ve ekonomik olarak yeterli olmayacağı için firmalar veya kişiler bütçelerine ve sektörlerine göre hareket etmelidir.

Örneğin kurşun kalem satan bir firmanın bir seo uzmanı için ayıracağı maksimum bütçe ile, altın ticareti yapan bir firmanın ayıracağı bütçe arasında dağlar kadar fark vardır. Biz bir seo uzmanıyla veya seo ajansı ile çalışacaksak, ilk önce şirketin kârlılık oranını hesaplamalıyız. Çünkü seo gelir getiren bir dijital pazarlama yöntemidir. Pazarlanan ürün-hizmet, seo maliyetini karşılamıyorsa ve siz bu işi prestij için yapmıyorsanız, seo’nun size maddi bir getirisi olmayabilir. Bununla ilgili  Seo Çalışmasında Başarı Nasıl Ölçülür  detaylı yazımı okuyabilirsiniz.

Bir seo uzmanı olarak, seo hakkında yazdığım ve yeni şeyler öğrenebileceğiniz diğer yazılarımı da  okumanızı tavsiye ederim. Bu yazılardan edinebileceğiniz bilgilerle seo bilginizi arttırabilir, işinizi büyütmek için kullanabilirsiniz. Teknik olarak seo yapamıyor olsanız dahi, seo ve dijital pazarlama anlamında okuryazarlık elde ederek, size hizmet veren ajans veya uzmanlarla aynı dili konuşabilir, kendinize daha verimli bir iş ortamı sağlayabilirsiniz.