Seo Çalışmasında Başarı Nasıl Ölçülür ?

0
560

Bu yazıyı okumadan önce abc.com sitemize düzenli olarak seo çalışması yapıldığını düşünelim. Her işin sonucunda olduğu gibi, bu seo işinin de sonucunu görmek, işe yarayıp yaramadığını bilmek isteriz. Hiç düşündünüz mü seo çalışmasında başarı nasıl ölçülür ?

Hemen aklınıza “ilk sıralardaysak başarı sağlanmıştır” cevabı gelebilir. Böylece kendimizi başarılı görebilir, hiç bir gelir elde etmesek bile “havamız olsun” diyebilirsiniz. Hava, yada daha marjinal tercüme edersek prestij sağlayabilirsiniz. Peki biz hava mı istiyoruz, para mı ?

Bu sorunun cevabı bizi seo’da başarımızı nasıl ölçeceğimize götürür. Anahtar kelimelerimizde ilk sayfalarda, ilk sıralarda çıkmak bu işin elbette en gözle görülür başarısıdır. Anlatmak istediğim durum, bunun arkasında yatan senaryolardır.

Seo'da Başarı Ölçme
Seo’da Başarı Ölçme

Biz İlk Sayfada, İlk Sırada Çıkınca Ne Olur ?

Değmesinler keyfimize, çayın yanında anahtar kelimelerimizi google’a yazıp sonuçlara bakmak elbette çok güzel olur. Bir e-ticaret sitesi için bu senaryoyu şöyle kurgulayabiliriz.

1 – Arama sonuçlarında ilk sıralarda yer aldınız.
2 – Sitenizde yer alan ürünü açılan sayfada ziyaretçileriniz inceledi.
3 – Varsa ilgisini çeken diğer  ürünleri inceledi.
4- Aradığı ürün tam buysa, fiyatı beğendiyse, ödeme seçenekleri ziyaretçiye uygunsa ve siparişle ilgili teknik bir sorun yaşamadan sipariş verebildiyse bunu 1 dönüşüm olarak sayardık.

Bu ürün için elde ettiğimiz kâr ne kadar yüksekse, yaptığımız, yapacağımız seo işte o kadar önemlidir. Bir telefon kılıfı için yapılan seo geliri ile, altın – gümüş takıları satışı yapan e-ticaret sitesi seo geliri eşit değildir.

Not : Bazı ürünlerin toptan satışı yapıldığında elde edilen kâr yukarıdaki sektörlerden daha fazla olabilir. Netice olarak toptan veya perakende satış yapma durumu da, seo gelirini etkileyecektir.

Seo’da Başarıyı Ölçmek İçin Şu Soruların Cevabını Vermeliyiz

  • Hangi sektöre hizmet veriyorsunuz ?
  • Ürün bazlı değişen kar oranlarınız nedir ? (Kâr oranları arasında uçurum olması durumunda ürün bazlı kâr hesaplayabilirsiniz)
  •  Toptan mı, perakende mi yoksa ikisi birden mi satış yapıyorsunuz ?
  • Hangi anahtar kelimelerde, hangi sıralarda yer alıyorsunuz ?
  • Gelen müşteri talebini satışa çevirecek uzman personele sahip misiniz ? Ya da bu işi siz yapıyorsanız, yanıt verebiliyor musunuz  ?
  • Gelen taleplerden kaçı satışa dönüşüyor ?
  • Seo’dan gelen ziyaretçiyi, web sitenizde müşterinize dönüştürecek kadar bilgi mevcut mu ?
  • Web sitenize ilk defa giren ziyaretçiler, güven açısından bir sorun yaşıyor mu ?
  • Web siteniz ne kadar kullanıcı odaklı ?
  • Teknik olarak sipariş veremeyenlere, nasıl bir çözüm sunuyorsunuz ?

Bunlar gibi daha onlarca madde sıralayabiliriz. Biz buna bütünsel seo, yani holistik seo diyoruz. Seo’da başarılıyız demek için, ürün veya hizmetlerinizi seo sayesinde satışa dönüştürebilmek gerekir. Ve bu başarıyı sağlamak için sitemizi de bir bütün olarak optimize etmeliyiz. Aynı anahtar kelimede aynı sırada, aynı ürünleri satan, biri tek sayfadan ibaret, diğeri alt açıklama sayfaları olan, mobil uyumlu şık tasarımlı bir site düşünün. Sizce hangisinin dönüşüm oranları, yani o siteden satın alınma oranları yüksek olur ?

Satış getirmeyen kelimeler diyebileceğimiz, yine her sektöre göre değişen bu kelimelerden trafik almak elbette hiç yoktan iyidir.  Lakin, dönüşüm getirmeyen kelimelerde başarılıyım diye kendimizi kandırmak, bize para kazandırmayacaktır.

Marjinal faydayı yani dönüşüm olmayan kelimelerden elde edilen prestiji,  paraya çevirebilme yeteneğine sahipseniz, bir taşta iki kuş vurmuş olursunuz. (Tıpkı o eski günlerdeki gibi)

Önceki İçerikE-ticarette Dönüşüm Oranı Kavramı
Sonraki İçerikSeo ve Adwords’ün İlk Adımı: Anahtar Kelime Analizi
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz