Seo ve Adwords’ün İlk Adımı: Anahtar Kelime Analizi

anahtar kelime analizi

Dijital pazarlama yöntemlerinin en etkili iki kanalı olan adwords ve seo aslında birbirine çok benziyor. Her ikisinde de anahtar kelime analizi ilk yapılması gereken önemli üç şeyden biri diyebiliriz.

Bir Adwords kampanyasındaki anahtar kelimeyi ele alalım ;

Ürün veya hizmetlerinizi tanıtacak, satışını sağlayacak öyle kelimeler olmalı ki, insanlar aradığında bulabilsin, bulduğunda da rakipler arasından sizinkileri satın alabilsin. Adwords ve seo sektöründe neredeyse her işlem, sektöre göre değişiklik gösterebiliyor. Bu işlerin paket bir versiyonu malesef yok. Paket bir adwords hizmeti, paket bir seo hizmeti zaten “paket” dışında hiçbir işe yaramayacaktır.

Adwordste Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ?

Bir ürün veya hizmetle ilgili anahtar kelime belirlemeden önce insanların o ürün veya hizmetleri nasıl tanımladığını bilmemiz lazım. Bizim “leblebi” dediğimiz şeye bir kısım insan “kavrulmuş nohut” diyebilir. İşin kötü tarafı, bazı sektörlerde ismi olmayan ürünler bile mevcut. Yada firmanın yeni ürettiği, ismi veya işlevi piyasada bilinmeyen bir ürün olabilir.  Şu örnekle anlatmak istediğimi daha net anlayacaksınız.

çamaşır topu

Bu örnekte çamaşır topu ile detaryan topu aynı şeyler, eş anlamı kelimeler. Ancak dilimize yeni geçen, yeni çıkan bu tarz ürünler kullanıcı halk tarafından farklı farklı isimlerle aratılıyor. Halı kaydırmaz, oto numaratör, araç telefon numaratörü, ucuz elektrik vb. satış odaklı üretilen ve daha önce var olmayan anahtar kelimelerde daha fazla araştırma yapmak gerekiyor.

Bu anahtar kelimeleri aslında en çok işin içinde olanlar, yani satıcılar, işi yapanlar biliyor. Bir seo uzmanı tesettür giyim sektöründe hizmet veriyorsa, pardesü, tunik veya ferace kelimelerin ne olduğunu, arasındaki farkları bilmeyebilir. Dolayısıyla da aylık aranma hacimlerinden ve potansiyelinden bihaberdir. İşin adwords ve seo kısmında ilgili uzmana ne kadar yardımcı olursanız, o kadar hızlı gelişme kaydedersiniz.

Adwordste bir anahtar kelimenin aylık kaç kişi tarafından, hangi şehirlerden, hangi cihazlardan arandığını görebiliriz. Bu sonuçlar da bize ürün satışı hakkında ipuçları verir ve ne tür kampanyalar oluşturacağımız hakkında bizi yönlendirir.

Google Anahtar Kelime Aracı için linke tıklayabilirsiniz. Adwords hesabınız üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Yalnız, herhangi bir reklam vermiyorsanız aranma hacimlerini 100-1000 şeklinde aralıklı olarak görürsünüz. Net rakamları görmek için reklam veren olmanız gerekir.

Seo İçin Anahtar Kelime Analizi

Seo çalışması için anahtar kelime analizi yapıyorsak, en yüksek aranma hacmi olan kelimelerde rekabetin de en yüksek derecede olduğunu görürüz. Yüksek rekabet aynı zamanda müşteriler için daha uzun süreç, daha fazla maliyet ve risk anlamına geliyor.

Tüm seo uzmanlarından duyduğunuz,  gelinlik yerine, gelinlik fiyatları, gelinlik modelleri gibi daha rekabeti düşük uzun anahtar kelimelerde bulunur olmak, daha az zaman ve bütçe demektir. Hem de ana kelimede çıkmamız için bize yardımcı olur.

Aranma hacimleri dışında yukarıdaki örnekteki gibi ürünün nasıl tanımlandığı, varsa özellikleri başlık ve açıklama alanlarında kullanılmalıdır.

Bir gömlek ürününün başlığını şöyle yapabiliriz :   Kırmızı Pötikareli Erkek Gömlek yada Erkek Gömlek Pötikareli – Kırmızı

Ürün başlığında abartamayacak kadar tanımlayıcı sıfat kullanmak, daha doğrusu kullanıcıların aradığı sıfatlarla süslemek, bize her zaman fayda sağlayacaktır.

Kapanışı yapmadan önce Anahtar Kelime Aracı  ile ilgili birkaç püf nokta söyleyeyim;

Aradığınızda aylık aranma hacimleri 10 – 20 gibi komik rakamlar olabilir. Yada hiç bir aylık aranma sayısı yazmayabilir. Bunları gördüğünüzde moraliniz bozulup, daha yüksek kelimelere göz dikebilirsiniz. Ancak yapmayın: kırmızı pötikareli erkek gömlek diye aratan bir kişi bu ürünü tabiri caizse yana yana arıyor olabilir. Sektörde belirli kesime hitap eden ürünler üretiyorsanız, her yerde satılmıyorsa mutlaka size satış olarak dönebilir.

Az aranma hacmi olan kırmızı pötikareli erkek gömlek satın al, kırmızı pötikareli erkek gömlek sipariş gibi kelimelerin dönüşüm oranları %100 olabilir. Çünkü kullanıcı satın alma kararı almış ve satıcı-ürün bulma yoluna girmiştir.   İşte tam da bu anda karşısına çıkarak, topunuzu ağlarla buluşturabilirsiniz…

4 Yorumlar

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad