Google Neye Göre Sıralama Yapıyor

6
2156
google neye göre sıralama yapıyor

Bir web sitesiniz varsa yada internet üzerinden bir iş yapmayı düşünüyorsanız aklınızdan geçecek sorulardan biri de muhakkak budur; Google arama motorları sonuçlarında neye göre sıralama yapıyor ? Bu yazımı sonuna kadar okuyarak, google’ın sıralamalarda dikkat ettiği kriterleri öğrenecek, sitenizi veya işinizi bu kriterleri göz önünde bulundurarak optimize edebileceksiniz.

1- Anahtar Kelime Türü

Google’da anahtar kelimeden anahtar kelimeye fark vardır. Örneği “hava durumu” da bir anahtar kelimeyken “bakırköy su tesisatçı”, “kırmızı spor ayakkabı”, “en yakın sinema”, “kpss sonuçları”, “evde ekmek nasıl yapılır”, “köfteci yusuf sipariş”, “antalya otel” kelimeleri de birer anahtar kelimedir. Google arama sonuçlarında her anahtar kelime grubu aynı algoritmaya göre sıralanmaz. Bu durum anahtar kelimenin ürün, hizmet, nedir-nasıl yapılır soru kalıpları, adres-iletişim bilgisi olup olmadığına, yani kısacası kullanıcının ne istediğine göre değişir. Hava durumu yazıp aratmakla, kırmızı spor ayakkabı yazıp aratmak arasında dağlar kadar fark vardır.

2- Sitenizin Başlığı, Açıklaması ve Anahtar Kelimeleri

Sitenizin başlığı şuan en önemli kriterlerden biri desek yanlış birşey söylemiş olmayız. Tabiki bununla beraber uyumlu bir açıklama yazısı da google arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyen faktörlerdendir. Artık hemen hemen kullanılmasa da anahtar kelimeler, diğer arama motorları için de bir kriter olduğu bilinmektedir. 2010’lu yıllarda olduğu gibi sadece anahtar kelime kısmına, hedef kelimelerimizi yazarak artık sitelerin çıkması mümkün değil. O yüzden sitenizde bu kısmı doldurmanız ile doldurmamanız arasında inanın çok bir fark yok. Yüzlerce kelime eklemenin hiç anlamı yok. Uygun olan en fazla 3 kelime eklemek ve bırakmak bence.

3- İçerik

Seo sektörüne yeni giriş yaptıysanız en önemli şeyin aslında içerik olduğunu yıllar yılar geçtikten sonra öğreneceksiniz. O kadar yılınız yoksa benden söylemesi, içeriğinize kesinlikle dikkat edin. Burada söz konusu olan içerik, sadece yazı yazmak yada sayfadaki içerik kesinlikle değil. Tamamen bir bütünsellik sağlayacak, ziyaretçilerinizin aradığı konuları ve detayları kapsayan, düzenli ve intizamlı bir servisle sunmak. Bunlar resim, video veya infografik gibi farklı içeriklerle de zenginleştirilebilir.

  • Ayrıca benim şuan yaptığım gibi, size gerçekten değerli ve kaliteli bilgiler verdiğim gibi içerikler olmalıdır. Yani karşınızdaki kişiye bir değer katmalı, fayda sağlamalıdır. “Ne yani, tüm ticari sırlarımızı mı açıklayacağız?” dediğinizi duyar gibiyim. Tam olarak öyle değil ancak hangi bilginin faydalı olduğunu, hangi bilgi ve içeriklerin spam yani faydasız işe yaramaz içerikler olduğunu anlayacak seviye insanlarız.
  • İçeriğinizin kaliteli olması aşağıda sayacağımız hemen çıkma oranları, sayfada kalma süresi, direk ziyaretler vb. birçok konuyu da etkileyen bir konu olduğu için, ipun ucu bu yüzden içerik konusudur. Eğer iyi bir içeriğiniz yoksa, üst sıralarda yer alma şansınız düşer. Senaryosu iyi olmayan diziler, 10. bölümü görmeden nasıl bitiyorsa, içeriği iyi olmayan siteler de belirli bir yerden sonra yükselemez. Yapay olarak, illegal yükselmeler kalıcı olmayacağı için sitenin geleceğiyle kumar oynamaktan başka birşey değildir. Siz siz olun Kurtlar Vadisi gibi yıllar sürecek içerikler üretmeye çalışın. Unutmayın seo anlık bir reklam yatırımı değil, geleceğe yatırımdır ve uzun vadeli bir çalışmadır.
  • Ayrıca içeriklerinizde dil bilgisi kuralları kullanıp kullanmadığınızı hem google hem de ziyaretçileriniz denetler. Antalya’daki Rus’ların kırık bir Türkçe ile konuşması gibi içerik yazarsanız, ona göre de ziyaretçi ve google’dan dönüş alırsınız. Sayfa içeriklerinizi yazarken önemli kelime ve kelime gruplarını bold yani kalın yapmak güncel olan yöntemdir.
  • Sayfa başlığı ve içeriklerinizde kullanacağınız h1 den başlayan h6 diye devam eden etiketler de sıralamanızı etkileyen kriterler arasındadır.
  • İçeriğinizin güncel olup olmaması da google arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyecektir. Bazı sektörlerde eski içerikler, güncel içeriklerden üstte çıkabilir. Kullanıcılar, yani ziyaretçiler hangisine talep gösteriyorsa Google ikisi arasında zaman zaman geçiş yapabilir.
  • Sayfalarca yazdığınız içeriğin, metnin içinde birbirine benzer, eş anlamlı veya birbirini tamamlayan, aynı sektöre ait kelime ve kelime grupları olması bütünsel seo yapmak istediğinizi gösterir. Örneğin “bakırköy su tesisatı” hedef kelimesi için bir içeriğimiz varsa bu içerikte bakırköy, su tesisatı, bakırköy su tesisatı yapan firmalar, tesisat vb. kelime ve kelime gruplarını geçirmek avantaj sağlayacaktır.

Kısacası seo sektöründe “içerik gerçekten kraldır”.

4- Mobil Versiyon

Günümüzde artık birçok sektörde site ziyaretlerinin %70’ten fazlası mobil cihazlardan yapılıyor. Akıllı telefonların hayatımıza girdiği ve yaygınlaştığı 2010’dan bugüne bu oranlar sürekli artmakta. O yüzden Google son yıllarda Mobil First yani Önce Mobil kuralı getirdi. Yani kısacası sitenin mobil versiyonu artık normal versiyondan daha önemli diyebiliriz. Çünkü 100 kişiden 70’i sitenizin mobil versiyonunu görüyor. Siz de sektörünüze ve kullanıcı kitlenize göre detaylı araştırmaları yaparak kendi sitenizin kullanıcı kitlesinin ne kadar mobil olduğunu öğrenebilirsiniz. Mobil kullanım oranı arttıkça, mobil versiyona vermeniz gereken önemin de arttığı bilmelisiniz.

5- Site Hızı

Site hızı, sıralama kriterlerini bilmesekte tahmin edebileceğimiz seçeneklerden birisidir. Hepimiz yavaş yavaş yüklenen, yada hiç yüklenmeyecek gibi olan sitelerden anında çıkarız ve sonraki sayfaya, sonuça tıklarız. Bunu siz de ben de aynı şekilde yapıyoruz. Dolayısıyla sitenizin açlış hızı da seo kriterleri arasında yer alır. Açılış hızları 3 saniye üzerinde olmamasına dikkat edin. 1 saniyenin olmasına önem gösterin. Ayrıca site hızı etkileyen sunucu, sunucu lokasyonu, site kodlaması gibi konularda var. Bunlara alt kısımda anlattım.

6- Backlinkler

Backlink dediğimiz şey aslında herkesin anlayacağı şekilde diğer sitelerde olan linklerimizdir. Ben facebook sayfama girer, kadirbakmaz.com üzerindeki bu yazımı gönderi olarak paylaşırsam bu bir backlinktir. Instagram’da web site kısmına kadirbakmaz.com yazarsam bu bir backlinktir. Bir arkadaşımın blog sitesine yorum yapar ve link kısmına sitemi eklersek bu bir backlinktir. Habertürk.com’da benim hakkımda bir yazı varsa ve sitem linklenmişse bu da bir backlinktir.

Eskiden backlinkerin sayısı çok olması iyi bir sonuç verirken, şuan bu durum o kadar önemli değildir. Önemli olan backlink sayısı değil, baklinckin kalitesidir. Otoriter, yani güçlü sitelerin bizim sitemize link vermesi ve genel olarak bir link inşaası yapmak bu işin temellerindendir. Bilinçsizce yorum backlink, tanıtım içerikli yazılar almak yarardan çok zarar verecektir.

Backlinkler konusu başlı başına bir konu olduğu için bu bölümde sadece bu kadar bahsediyorum.

7- Domain

Domain, yani alan adınızın anahtar kelimelerinizi içerip içermediği eskiden çok önemliydi. Artık eski önemini kaybetsede hiçe sayılacak bir kriter değildir. Ayrıca domaininizin yaşı, bitiş tarihine kalan süre vb. ufak detaylar da var. Alan adlarını yıllık olarak yenilmek yerine, 2-3 hatta 5 yıllık uzun süreli yenilemeler yapmanız ufakta olsa bir fayda sağlar.

Domain uzantısı yani .com .net .org olup olmaması da ülke bazlı seo sonuçlarını etkiler. Normal düz bir iş yapacaksanız mutlaka tercih etmeniz gereken uzantı com net veya org olmalıdır. Saçma sapan .tk .co .tl .br gibi uzantıları almanın anlamı yok. Bu marka bilinirliğinizi de düşürecektir. Hatta marka bilinirliği oluşmadan, yok olmasına sebeptir. Aklınıza .com uzantılı yüzlerce site gelebilir. .co veya saçma sapan diğer uzantılı kaç siteye girdiniz ?

Com net ve org uzantıları dünyanın her yerinde aynı öneme sahip, geçerli, uluslararası uzantılardır. Bunları kullanmanızda fayda var.

8- SSL Sertifikası

Bu da Google’ın son güncelleme kriterlerinden birisidir. Artık SSL sertifikası olan siteler, ssl olmayan sitelere göre daha üst sıralarda çıkıyor. Ayrıca Crome tarayıcısında ssl olmayan sitelerde “Güvensiz” diye yazması ziyaretçilerde olumsuz bir düşünce oluşturmakta. Bu yüzden sitenizde mutlaka ssl olsun.

9- Anahtar Kelime Yoğunluğu

Sayfa içeriğinizde anahtar kelimelerin belirli bir yoğunluğa sahip olmalıdır. Haber sitelerinde olduğu gibi “miraç kandili ne zaman, miraç kandili saati kaçta, miraç kandili bu gece saat kaçta, miraç kandili ne zaman diye arkadaşıma sordum, o da miraç kandili şu tarihte dedi” demenin bir anlamı yok. Bu haber sitelerinde sıkça yaşadığımız, işe yarayan, başarlı bir yöntem olduğunu sansakta küçük sitelerde bunları yaparsak başımız derde girebilir.

İçeriğimizin uzunluğa göre %3 ile %5 oranında anahtar kelimlerimizi geçirebiliriz. Daha fazlasını spam niyeti taşıyabilir ve zararlıdır.

10- Alt Etiketleri

Alt etiketi html bir etiket türüdür ve resimler yüklenmezse ekranda yazacak olan yazıdır. Resimler zaten yüklenir ve alt etiketi kısmı resmi tanımlayan bir anahtar kelime olarak kaynak kodda gözükür. Nasıl yazılarımıza anahtar kelime belirliyorsak, alt etiketi de resimlerimizin neyle alakalı olduğunu tanımlayan anahtar kelimelerdir.

11- Çapa Metinler

Çapa metinler yada anchor text’ler bir kelimeyi veya kelime grubunu işaretleyerek verdiğimiz bağlantıdır. Örneği ben “adwords uzmanı” kelimesinden https://www.kadirbakmaz.com/adwords-uzmani sayfasına link vereceksem adwords uzmanı kelimesini linklerim ve bu çapa metin olmuş olur. Çapa metinler seonun atasıdır desek yanlış olmaz. Footer linkler, link takasına girenler, hacklinkler… Hey gidi eski günler hey…

12- URL Yapısı

Seo’da url yapısı en düzgün halde olmalıdır. Örneğin bir sayfa;

  • Siteadi.com/kategori/alt-kategori/urun-adi-25234234 yerine
  • Siteadi.com/urun-adi şeklinde olmalıdır. En etkili, temiz ve akılda kalıcı olan da budur. Sitenin yazılım altyapısını buna göre seçmek çok avantaj sağlar. Bu yüzden WordPress’i çok seviyoruz.
  • Ayrıca urllerin yani adreslerin okunur olması, anahtar kelimeleri içermesi tıklanma oranlarını etkiler. Buda seo’yu etkiler.

13- Sitede – Sayfada Kalma Süresi

Eğer iyi bir içeriğe sahipseniz sitenizde veya sayfanızda kalma süreleri artacaktır. Bu da Google’a olumlu bir bildirim olarak yansır. Google’ın amacı kullanıcıları aradığı içeriklere en uygun sonuçları vermektedir. Eğer sizin sitenize biri giriyor ve rakiplere göre o sitede çok fazla duruyorsa, bu sitenin içeriğinin iyi olduğu anlamına gelir. Aslında facebook’ta, instagram’da, haber siteleri de aynı mantıkta çalışır. Sizi ne kadar sitelerinde tutarlarsa o kadar para kazanırlar diyebiliriz. Bu sizin siteniz için direkt geçerli olmasa da dolaylı olarak geçerli diyebiliriz.

14- Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı yani bounce rate, sitenize giren toplam kullanıcıların hemen çıkan kullanıclara oranıdır. Yani sitenize 100 kişi girer, 40 kişi hemen çıkarsa, hemen çıkma oranınız %40’tır. Bu oranı ne kadar düşürürseniz o kadar iyidir. Site ziyaretçilerini çektiğiniz kanallar, hedef kitle seçimleriniz hemen çıkma oranlarını etkileyen temel faktörlerdir. Reklam verirken de bu kriteri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aksi durumda sitenizin seo’su olumsuz yönde etkilenir.

15- Geri Gelen Ziyaretler

Sitenizi ziyaret eden birinin, daha sonra sitenizi tekrar ziyaret etmesi, sizi takip ettiğini gösterir. Bu google tarafında olumlu bir etki yapar. Geri gelen ziyaretçiler hem markalaşma hem de seo için önemli bir metriktir.

16- Kodlama Yapısı

“Temiz kodlama” kelimesini seo sektöründe çok duysakta uygulayanın çokta olmadığını görürüz. Türkiye’de yazılımcıyım diye geçinen ve sınırlı bilgiye sahip kişiler veya ajanslar yüzünden seo sektörünün yeterince büyüyemediği kanaatindeyim. Allah’tan WordPress var. 10 satırlık bir kodu, 2 satırlık bir kod ile yaparsak 10 kere merhaba demek için geçen süre yerine ve 2 kere merhaba demek için geçen süreyi kullanmış oluruz ve 4 kat daha hızlı bir iş yapmış oluruz. Teknik tabirle requrest time’ları 5 saniyeden 1 saniyeye düşürmüş oluruz. Bu da bize site hızı olarak yansır ve yavaş rakiplere karşı avantaj sağlar.

17- Dış Bağlantılar

Sitenizden başka sitelere verdiğiniz linkler sitenizi, doğal olarak seo sıralamanızı etkiler. Önünüze gelen her siteye link verirseniz domain otorisi diye birşey söz konusu olmaz. Hatta Google size spam site muameliesi bile yapabilir. O yüzden facebook, instagram, google vb. büyük siteler haricinde referans olmayacağınız sitelere nofollow etiketi kullanarak link vermeli, mümkünse vermemelisiniz. Google, Facebok vb. büyük sitelere link vermeniz sizden birşey azaltmaz, aksine arttırır.

18- Sunucu Performası

Sunucu dediğim aslında işin üst versiyonu. Ben de dahil çoğumuz hosting kullanıcısıyız. Bir sunucuda bir site olabilir. Bu en idealidir. Ancak bir sunucuda yüzlerce farklı site, yani hosting barındırılmaktadır. Paylaşımlı sunucu dediğimiz bu sunucu türleri, veya bayi sunucular gibi değiken sunucu tipleri hızı etkiler. Firmadan firmaya kalite farklı da olacağı için bu durum tamamen teknik bir konudur. Bu sebeple detaylara giremiyorum.

19- Site Hiyerarşik Yapısı

Sitenizin türüne göre altyapısını inşaa etmelisiniz. Tıpkı inşaat projeleri nasıl temelden başlanıyor ve üst katlar buna bağlı olarak inşaa ediliyorsa, sitenizin yapısın da alt katları destekliyor olmalıdır. Kategoriler, alt kategoriler, ürün sayfası, hizmet sayfası, bilgi ve iletişim sayfaları en uygun şekilde inşaa edilmelidir. Örneğin Tüm Türkiye’de bir servis hizmeti veriyorsanız, Türkiye – İller- İlçeler şeklinde servis sayfaları oluşturmalısınız. Kafanıza göre değil, ziyaretçilerin anlayacağı şekilde yapı inşa etmelisiniz.

20- Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi başlı başına bir konudur. Yazıların okunabilirliği, görsellerin ne anlattığı, sepete ekle butonunu büyüklüğü, mobil versiyonun ne kadar etkili olduğu, renkler ve tasarım gibi içinde onlarca farklı kriteri taşır. Kısaca kullanıcı deneyiminiz, web sitenizi ziyaretçileriniz ne kadar kolay kullanabiliyor ve anlayabiliyorsa o kadar yüksektir.

21- Sayfa – İndex Sayısı

Bazı web sitelerinin 5-10 sayfa içeriği olur, bazı sitelerin yüzlerce,binlerce hatta milyonlarca içeriği olan siteler de var… İçerik sayısı denizdeki olta sayısını arttıracağı için ne kadar çok sayfa, o kadar çok potansiyel ziyaretçi anlamına geliyor.

22- Site Haritası

Google site haritası üzerinden web sitenizin sayfalarını okur ve yapısını, yeni eklenen sayfaları, önem durumunu anlar. Search Console üzerinden site haritası gönderebilirsiniz. Sitenizde mutlaka bir site haritası olmalıdır. Site haritası olmazsa siteniz yine indexlenir, yani google tarafından kayıt edilir ancak, çok sağlıklı bir çalışma yapamazsınız.

23- Sunucu Lokasyonu

Sunucu lokasyonu önemli bir konudur. Basit bir önekle açıklamak istiyorum. Veriler ışık hızında da gitse bir mesefe söz konusuysa yavaşlama da söz konusu olur. İstanbul’dan Ankara’ya gitmek mi daha hızlıdır yoksa Almanya, Fransa’ya mı ? Gözden uzak olan seo’da da uzak olur. Ancak bu her zaman geçerli değildir. Yüksek performans sunan bir yurtdışı sunucusu, İstanbul’da dibinizdeki sunucudan daha iyi performans veriyor olabilir. Test edip görebilirsiniz ancak yurtdışı lokasyonlu iyi, hızlı bir sunucu pahalıya patlayabilir.

24- Sosyal Medya Paylaşımları ve Yorumlar

Tüm sosyal medya paylaşımlarınız linkli ise birer backlink değeri taşır. Link yoksa bile marka bilinirliğinizi arttırır. Sosyal medyada belirli bir kitlelere sürekli yayınlar yapmak, takipçiler edinmek tıpkı savaş için nefer edinmek gibidir. Ne kadar çok paylaşım ve etkileşim varsa o kadar iyidir. Sadece bunlar yapay değil, organik olmalıdır. Bahsettiğim şeyler takipçi, beğeni sayısı değil, etkileşim yani içeriğinizle ilgilenme, tıklama, satın alma veya inceleme gibi davranışlardır. 1 milyon takipçiniz olması sizi asla seo’da üst sıraya çıkarmaya yetmez.

Özellikle siteye yapılan yorumlar ve geri bildirimler, kullanıcıların site ile etkileşime geçtiğini gösterir. Nasıl ki İnstagram’da yorum yapınca o gönderi daha fazla etkileşim alıyorsa, google’da da aynı şekilde yorum alan ve beğenilen içerikler üst sıralarda yer alabilir.

25- Site Trafiği

Reklamlardan gelen ziyaretçiler, organik ziyaretçiler, direk giriş yapan ziyaretçiler, geri dönen ziyaretçiler, sosyal medyadan veya referans ile gelen ziyaretçiler site trafiğimizi oluşturur. Bu kitleler ne kadar içeriğimizle, sayfamızla alakalı ise o kadar kaliteli bir trafik elde etmiş oluruz. Trafiği yüksek siteleri Google çok sever ve trafiği az sitelere göre daha fazla mercek altına alır. Trafik, google için bir sıralama sinyalidir.

26- Site Sağlık Durumu

Sitenin de sağlık durumu olur mu demeyin ? Virüs girmiş bir site mutlaka görmüşsünüzdür. Bu siteye virüs bulaşmış der ve sizi uyarır. Siz de o siteden anında çıkarsınız. İşte böyle bir siteye asla sahip olmak istermezsiniz. Ek olarak site haritası, yazılımsal sorunlar, mobil optimizasyon gibi site sağlığını etkileyen faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

27- Ceza Durumu

Google her zaman ilk sıralarda çıkartıp ödüllendirmez. Eğer aksi ve illegal işlemler yaptıysanız ve yakalandıysanız cezanızı keser. Bu ceza 6-12 ay süreli arama sonuçlarında çıkmama gibi bir durum da olabilir, tamamen site adınızı yazsanız bile çıkmama da olabilir. Google’dan müebbet arama sonuçlarında çıkmama cezası yememek için, legal yani organik çalışmalar yapın. Manuel spam, sandbox gibi anahtar kelimelerle google cezalarını detaylı olarak araştırabilirsiniz.

28- Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği seo sıralamasını direk etkiler. Televizyonda “vatan bilgisayarda laptoplar ucuzladı” diye bir reklam görürsem internete girere ve Google’a “laptop, laptop fiyatları” gibi kelimeler görürüm. İlk 10 sırada yer alan sonuçlar arasında vatan bilgisayar hangi sıradaysa onu tıklarım. Çünkü aradığım ve reklamın yönlendirdiği site aslında Vatan Bilgisayar’ın sitesidir. Bu şekilde benim gibi davranan kullanıcılar vatan bilgisayarı organik olarak üst sıralara taşır. Hiç bilinmeyen kadirlaptop.com sitesinin böyle bir rekabete girmesi söz konusu değildir.

29- Tıklanma Oranı

Bu konu üstteki maddenin devamı niteliğinde. Anahtar kelimelerdeki tıklanma oranları, metinlerin ilgi çekici olup olmamasına, site adı ve marka bilinirliğine göre değişecektir. Eğer marka bilinirliği yoksa, kullanıcı site adının aradığı içerikle alakalı olup olmadığını düşünür ve buna göre tıklar, tıklanma oranları artar veya tıklamaz. Tıklanma oranı yükseldikçe, google sıralamaları da kısmen yükselir. Bu sürekli anahtar kelimemizi yazıp, kendi sitemize tıklayınca yükseleceğimiz anlamına gelmiyor 🙂

30- Sektörel Kriterler

En başta bahsettiğim gibi her kelimenin farklı bir amacı vardır. Her sektörde de farklı yapılar mevcuttur. Kimi kullanıcılar bilgi edinmek isterken, kimi adres öğrenmek, kimisi ürün satın almak isteyebilir. Hizmet sektörü ile e-ticaret sitelerinin seo çalışması farklıdır. Turizm sektöründeki her seo kriteri ve taktiği, nakliyat sektöründe geçerli olmayabilir. Siz blog içerikli bir sitede ziyaretçilerinizi sitenizde tutmak isterken, firma rehberi tarzı sitelerde kullanıcılara direk telefon, adres bilgisi göstermeye çalışırsınız. Siz de zamanla sektörünüze ait bu kriterleri keşfedebilir, buna göre hareket edebilirsiniz.

Yukarıda sizinle tam 30 maddeyi paylaştım. Google‘da sıralamaya etki eden yaklaşık 200’ün üzerinde kriter olduğu söyleniyor. Tümü yazmam mümkün değil. En önemlilerinden bahsettim. Benim unuttuğum, sizin de eklemek istediğiniz varsa, yorum kısmına yazarak belirtebilirsiniz.

Kaynak olarak Google’ın alttaki içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Önceki İçerikSeo Sektöründe Şahıslar Şirketleri Nasıl Mı Geçiyor ?
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz