Seo Çalışmasını Kendim Yapabilir Miyim ?

0
586
kendi seo çalışmanızı yapın

Seo’nun bir velinimet olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaman zaman farklı nedenlerle bir seo hizmeti almaya maddi olarak gücümüz yetmeyebilir. Peki seo çalışmasını kendim yapabilir miyim ?

+ Evet, yapabilirsiniz !

Seo çalışması için öncelikle bir web sitesinin çalışma mantığını, hostingin ve domainin ne olduğunu, server, cache, backlink ve daha birçok teknik terimin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Herşeyden önemlisi, seo’ya niçin ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Seo uzmanları yada seocular ellerinde sihirli değnek olan kimseler değildir. Ama sitenize harika dokunuşlar yaparak, olması gerektiği gibi site içi ve dışı optimizasyonları takip ederek, organik trafiğinizi yükseltmenizi sağlayabilir. Bu tamamen helva yapmak gibi bir şey. Un, su ve şeker herkesin ulaşabileceği yerde. Seo’da başarılı olup olmamak, tamamen sizin ne kadar usta aşçı olduğunuza bağlı.

kendi seonu kendin yap

Uzman yardımı almadan, kendi yaptığınız seo’yla bile eskisinden daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Lakin helvayı yenmez hale de getirebilir, yani web sitenizi arama motorlarında şüpheli duruma da düşürebilirsiniz. Hatta tamamen arama sonuçlarında çıkmayacak duruma da getirebilirsiniz.

Eğer risk alabiliyorsanız, seo için ayıracak vaktiniz varsa, bu işi kendiniz de yaparak zamanla ilerleme kaydedebilirsiniz.

– Hayır, yapamazsınız !

Seo çalışmaları için iyi bir seviyede web bilgisi gerekir. Eğer bu işi profesyonel olarak yapacaksanız kullanıcı deneyiminden tutun, veri analizi, resim ve içerik optimizasyonu, backlink, tasarım, html vb. konularda söz sahibi olmanız gerekir.

Bu işin bir okulu yoktur. Bilgisayar mühendisliği de okusanız, işletme fakültesi de okusanız seo için size bir diploma, eğitim sunmaz. Seo, başlı başına bir deneme-yanılma, test etme ve tecrübe üzerine kuruludur. Bugün seo için yaptığımız bir çalışma, ertesi gün zararlı bir çalışma olabilir. Özgün ve güncel olmak seo’da mutlak gerekenlerdendir.


Yukarıdaki yazılanlar şuan sizin seo çalışması yapıp- yapamayacağınız konusunda yardımcı olmuştur.  Eğer seo yapabileceğinizi düşünüyorsanız güncel diğer yazılarımı okuyabilir, seo’ya farklı açılardan bakabilirsiniz.

Seo çalışmasını kendiniz yapamayacağınıza karar verdiyseniz; işi ehline verebilirsiniz.
Anahtar kelime ve site bilgilerinizi ileterek ücretsiz seo teklifi isteyebilirsiniz.

Önceki İçerikE-ticaret Sitesinde 404 Hataları
Sonraki İçerikGoogle ADS (Adwords) Banner Ölçüleri
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz