E-ticaret Sitesinde 404 Hataları

0
703

E-ticaret sitelerinde oldukça sık gördüğümüz bu hata, aslında tüm web sitelerinin bir sorunudur.  404 yani, sayfa bulunamadı hataları tüm seo planlarımızı alt üst edecek kadar bize zararlıdır.

E-ticaret sitelerinde yaşanan 404 sayfa bulunamadı hataları  bana sahibinden.com’daki emlakçıları hatırlatıyor. Satılan evleri veya hiç olmayan evleri olduğu değerinden çok daha cazip, dikkat çekici fiyatlarla yazarak, size başka bir ev  satmaya çalışıyor. Maksat talep almak, talep toplamak. Bu işlem Google’da yapıldığında istesekte, istemesekte kullanıcıyı kandırmış oluyoruz.

404 hataları emlakçıların yaptığı hataya benziyor. Tabi emlakçılar gibi bizler bunu isteyerek yapmayız. Var olan bir ürün silindiğinde, adı veya urlsi değiştiğinde bu tür 404 sayfa bulunamadı hatalarıyla karşılaşabiliriz.

Google örümcekleri  sitemizi ziyaret ettiğinde bu urlde ürün veya sayfa yoksa muhtelemen onu kısa bir zaman içerisinde sıralamalardan düşürecek, daha da alt sıralara atacaktır. Hatta zamanla urlyi bile silebiliyor.

E-ticaret sitelerinde böyle yüzlerce, binlerce ürün olduğunu düşünürsek durumun ne kadar ciddi olduğunu tahmin edebiliriz.

özel 404 sayfası

 

E-ticarette 404 Hatalarını Nasıl Çözerim ?

  • E-ticaret sitelerinde 404 hatalarının çözümü tamamen sitemizle Google Webmaster Araçları arasını iyi tutmaktan geçer. Eğer bir 404 hatası veren sayfamız varsa bunu Google Webmaster Araçları üzerinden görebiliriz.  Duruma göre sayfayı düzeltebilir veya 301 yönlendirme yapabiliriz.
  • Yine sitemizde özel bir 404 sayfası oluşturabilir, 404 mesajını görmesi gereken kişilere diğer kategorileri, diğer ürünleri gösterebilir, en azından negatif bir bilinç oluşturmamış oluruz.
  • Son olarak 404 sayfası açıldığında belirli bir mesaj gösterip belirli bir saniye içerisinde anasayfaya yönlendirme yapabilirsiniz. Tıpkı hepsiburada.com gibi.

 

Önceki İçerikE-ticarette XML Entegrasyon Sorunları
Sonraki İçerikSeo Çalışmasını Kendim Yapabilir Miyim ?
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz