Htaccess 404 Yönlendirmesi

1
1642

Htaccess ile 404 sayfa yönlendirmesi yaparak, sitelerimizde bulunamayan içerikler olduğunda belirttiğimiz bir sayfaya yönlendirme yapabiliriz. Her sitede zaman zaman oluşan kırık linkler 404 hata sayfalarının görüntülenmesine sebep oluyor.  Bu htaccess dosyamıza ekleyeceğimiz bir satırlık bir kod ile, hem 404 hatasını gidermiş olacağız, hem de hata sayfalarından da extra bir hit almış olacağız.

İnternet kullanıcıları genelde hatalı bir sayfayla karşılaştıklarında pencereyi kapatıyor veya arama sonuçlarına geri dönüyor. Bu sayade de böyle problemlerin önüne geçmiş oluyoruz.

Aşağıda bulunan Htaccess  404 hata kodunu sitemizin .htaccess dosyasına yazıp kaydediyoruz ve kök klasörümüzün içine atıyoruz.

[code]  ErrorDocument 404 /index.html [/code]

Bu kod ile, örneğin site.com/deneme.html linkine tıkladığımızda, eğer link 404 hatası verecek olursa bizi index.html sayfasına yönlendirecektir.  İndex.html yerine, 404 hatası olduğunda gidilecek olan URL adresini yazıyoruz.

Siz de htaccess dosyanızı düzenleyerek sitenizde 404 sayfalarının olmamasını sağlayabilirsiniz.

Sonraki İçerikGoogle’da Sıra Garantisi Verilir Mi ?
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz