Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

0
467
dijital pazarlama kanalları

Dijital pazarlama online ortamdaki tüm pazarlama faaliyetlerini kapsayan çatı bir kelimedir. Tıklama başı ödeme yapılan reklamlar, e-posta pazarlama, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması ve en kralı olan Seo gibi farklı farklı dijital pazarlama kanalları vardır. Hadi şimdi bunları gelin daha detaylı, gruplar halinde anlatayım.

En Çok Kullanılan Dijital Pazarlama Kanalları

1- Tıklama / Gösterim Başı Ödeme Reklamları (PPC – CPM)

Adı tıklama başına ödeme yapılan reklamlar ancak gösterim başı ücret alınan reklamları da bu kategoriye ekleyebiliriz. Bu kategoride Google Ads Reklamları, Facebook Reklamları, Instagram Reklamları, Twitter, Yandex, Yahoo reklamlarının olduğunu söyleyebiliriz.

2- SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Seo, dijital pazarlama yöntemlerinin en prestijli, dönüşüm oranı yüksek pazarlama stratejilerinden birisidir. Google Ads reklamlarından gelen satış ile seo üzerinden gelen satışları karşılaştırdığımda bazı sektörlerde 3-4-5 kat daha fazla dönüşüm sağladığınız gözlerimle gördüm. Bunun yanı sıra Seo bu yöntemler arasında en sabır isteyen ve zor olan yöntemdir. Seo hakkında daha fazla bilgi almak için seo kategorisindeki güncel yazılarımı okuyabilirsin.

3 – E-posta Pazarlama

İnternet sitelerinden bir ürün veya hizmet alırken bizden ilk olarak mail adresi isterler. Bu mail ile iletişim sağlanır ve sipariş takibi yapılır. Ürününüzü-hizmetinizi aldıktan günler, haftalar veya aylar sonra tekrar aynı göndericiden e-postalar alabilirsiniz. Bu tanıtım amacıyla da olabilir, kupon indirim vb. promosyon amaçlı da olabilir. İşte bu yöntem, satıcının var olan e-posta listesine toplu mail gönderimi e-posta pazarlamasının temelini oluşturur.

Eposta pazarlaması profesyonel algoritmalar düşünmeyi gerektiren kampanyalardır. Şöyle ki eticaret sitesinden bir ürün alan müşteri için farklı bir e-posta şablonu, ürünü sepette bırakan müşteri için farklı bir şablon, 2. ürünü almak isteyen ancak indirim isteyen müşteri için de bambaşka bir eposta şablonu gerekir. Hatta sipariş ulaştıktan sonra memnuniyet anketlerine illaki denk gelmişsiniz. İşte bunlar profesyonelce kurgulanan ve CRM altyapıları olan eposta pazarlama biçimidir.

Bizim basit anlamda bir e-posta şablonu yapıp, var olan müşteri listemize toplu mail olarak göndermemiz, bu işin sadece ilk basamağıdır.

E-posta kampanyaları da tıpkı PPC reklamları gibi ölçülebilir. Yani epostayı açan, epostayı okuyan, epostadaki ..x.. linkini tıklayan kişileri kolayca görebiliriz.

4- İçerik Pazarlama

İçerik Seo’da ve diğer pazarlama faaliyetlerin tümünde büyük önem taşıyor. Aslında seo pazarlaması, daha doğrusu arama motoru pazarlaması yaparken aslında içerik pazarlamasını sıkça kullanıyoruz. Bir ürün veya hizmeti detaylı olarak tanıtan, konu hakkında fikir hatta tecrübe sahibi olduğumuzu göstermemiz, bize yeni iş fırsatları doğuracaktır.

İçerik pazarlamasında özgünlük en önemli şarttır. Arama motorları sonuçlarında çıkmak için yazılan saçma sapan anlamsız makaleler yerine, kaliteli bir içeriğe sahip makale yazmak daha faydalı olacaktır.

5- Satış Ortaklığı (Affiliate Pazarlama)

Bu eskiden çok yaygın olan, günümüzde yine hortlayan bir pazarlama şeklidir. Ürün veya hizmetini satmak istediğiniz siteden referans linki alıp, kendi sosyal medya hesaplarınızda ve iletişim kanallarınızda paylaşırsınız. Bu link üzerinden gerçekleşen satın almalar, üye olmalar üzerinden siz de belirli oranda komisyon alarak kazanç sağlarsınız.

Amazon, Aliexpress gibi devler başta olmak üzere küçük veya büyük çapta tüm siteler bu pazarlama stratejisini zaman zaman kullanmaktadır.

6- Sosyal Medya Pazarlama

Eticaret sektöründe en sık kullanılan pazarlama yöntemlerinden birisidir. Bir facebook sayfası veya instagram sayfası veya herhangi bir sosyal medya hesabı üzerinden satış yapılması anlamına gelir. Sosyal medya sayfalarındaki takipçilerimizi, müşterimiz haline dönüştürmek için yapılan tüm faaliyetler, sosyal medya pazarlamasıdır.

Hatta şu sürekli bizi bir yerlere etiketleyen arkadaşlarımızın katıldığı çekilişler bunun en önemli örnekleriniz. Sosyal medya sayfalarında çekiliş yapılarak hem sayfa-hesap büyümesi sağlanır, hem de o ürün veya hizmetin yeni kullanıcılara ulaşması hedeflenir.

Yukarıdaki dijital pazarlama kanalları dışında sizin de aklınıza gelen yöntemler varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz.

Önceki İçerikDijital Pazarlama Neden Yapılmalıdır?
Sonraki İçerikDijital Pazarlama Nasıl Yapılır ?
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz