Dijital Pazarlama Neden Yapılmalıdır?

dijital pazarlama neden yapılmalı

Dijital pazarlamanın ne olduğunu dijital pazarlama sayfasında genel olarak anlatmıştım. Şimdi sırada; dijital pazarlama neden yapılır ?

1- Dijital Pazarlama En Güncel Pazarlama Yöntemidir

Geleneksel pazarlama yıllardır süre gelen teknolojik gelişmelerle sürekli değişik modellere girdi. Telefon icadından sonra Telefon Pazalaması, yani “Tele Marketing” 2003 sonrasında oldukça popüler olmuştu. Cep telefonların yaygınlaşması, akıllı telefonların icadı ve son olarak 4.5G gibi çok hızlı internete eriştiğimiz günümüzde eski yöntemlerin yerini dijital pazarlama almış durumda. Elbette bazı ürün veya hizmetlerin dijital ortamda pazarlamasının mümkün olmadığı durumlarda, klasik pazarlama yöntemleri kullanılmaktadır.

2- Dijital Pazarlama Kampanyaları Ölçülebilir

Dijital pazarlama faaliyetlerinden hemen hemen hepsinde tüm kampanyaları ölçümleyebilirsiniz. Örneğin reklamınızı kaç kişi görmüş, kaç kişi tıklamış, videonuzu kaç kişi izlemiş, yazınızı kaç kişi okumuş, sitenizi kaç kişi ziyaret etmiş, ziyaret edenlerden kaç tanesi ürün satın almış, hatta daha sonra kaç kişi 2. veya 3. ürünleri satın almış gibi detaylı bir rapor elde edebiliyoruz.

Dolayısıyla reklam kampanyalarının hangisinin başarılı, hangisinin başarısız olduğunu görebiliyor, başarılı olan reklamdan devam ederek gereksiz yere satışa dönmeyen reklamlar için para ödemiyoruz.

3- Dijital Pazarlama, Geleneksel Pazarlamadan Çok Daha Hızlıdır

Geleneksel pazarlamadan afiş, broşür bastırma veya açık hava reklamcılığını düşünelim. Bunların fiziki olarak bir tasarım, basım yayınlama ve dağıtma süresi olacağı için neredeyse bir kampanyayı başlatmak 1-2 haftayı bulabilir. Dijital pazarlamadan örnek verecek olursak, bir google arama ağı reklamını 1-2 saat içinde hazırlayabilir, web sitemize kolayca trafik çekebiliriz.

4- Dijital Pazarlama Geleneksel Pazarlama ile Ulaşamayacağınız Kitlelere Ulaştırır

Mecidiyeköy’de metrobüs durağı karşında bulunan afiş reklamda 20-40 yaş arasında makyaj yapan kadınlara hitap eden kozmetik ürününün reklamı olduğunu varsayalım. Sizce yoldan geçen erkeklerin dikkatini bu ürün çeker mi ? Çekse de satın alır mı? Eşi için hediye alacak bir kaç kişiden başka o ürün ve reklamla ilgilenen erkek kitle olmayacaktır. Fakat ücretlendirme yapılırken veya ortalama reklamı gören kişi sayısı belirtilirken kadın,erkek, cocuk ayrımı yapmak mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla reklam veren, ürününü satın almayacak olan erkekler ve çocuklar için de boş yere para ödemiş olacaktır.

Eğer bu reklamı facebook üzerinden dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak vermiş olsaydık, 20-40 yaş arasında kadınlara kolayca gösterirdik. Üstelik sadece o bölge için değil, Türkiye’deki tüm kadınlara, hatta dünyadaki tüm kadınlara bile gösterebilirdik.

İnternet üzerinden fiziki olarak ulaşamayacağınız şehirlere, ülkelere, hatta kıtalara anlık olarak ulaşabilir, istediğiniz bölgeye kolayca reklam gösterebilirsiniz. Üstelik bu reklamları durdurmak, güncellemek veya tekrar aktif etmek sadece bir buton kadar uzak.

Sizin de eklemek istediğiniz nedenler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Cevap Ver

Yorumunu yaz
Ad Soyad