Dijital Pazarlamanın Avatajları Nelerdir?

0
219
dijital pazarlamanın avantajları

Dijital pazarlamanın geleneksel kampanyalara göre avantajları şunlardır;

1- Dijital Pazarlama’da Dönüşüm Takip Edilebilir

Yani reklamlarımıza tıklayıp ürün veya hizmet alan kişileri görebiliriz. Hangi reklamdan geldiği, hangi anahtar kelimeyi yazıp satın aldığını görebiliriz.Tabiri caizse altın yumurtlayan kelimeleri kolayca bulabiliriz.

2- Dijital Pazarlama’da Spesifik Reklam Algoritmaları Oluşturabiliriz

Örneğin google veya facebook reklamında yaş, cinsiyet, ilgi alanı, hobiler gibi segmentlere ayrılmış kitlelere reklam verebiliriz. Genç kızlara hitap eden spor ayakkabısı sattığımızı varsayalım ve bu sadece İstanbul’a kargolayabildiğimizi düşünelim. Bu kampanyayı nasıl oluştururuz ?

İlk olarak yaş ve cinsiyet seçimi yaparak 20-40 arasındaki Kadın kitleye filtreleme yaparız. Daha sonra bölgesel filtreleme yaparak sadece İstanbul’da yaşayan kitleyi seçeriz. Bu şekilde iki basit adımda kampanya oluşturabiliriz.

Başka kısa örnek verecek olursak Almanya’da yaşayan Türkleri, hatta Almanya’da yaşayan ve Otomobil ile ilgilenen Türklere kolayca reklam gösterebiliriz.

3- Dijital Pazarlama Şeffaftır ve Boş Yere Ücret Ödemezsiniz

Dijital reklamlarda genel olarak tıklama başı maliyet, gösterim başı maliyet, 1000 gösterim başı maliyet vb. ücretlendirme biçimleri olduğu için harcanan bütçeyi ilk elden takip edebiliriz. Geleneksel pazarlamada bu işleri takip etmek için bile en az bir kişiye ihtiyaç duyarız.

Yine tıklanan kelimeler, reklamlar veya reklam grupları belli olduğu için işe yaramayan kelime ve reklamları kapatabiliriz. Ürünümüzü almayacak kitleye boş yere reklam göstermemiş oluruz. Reklam kampanyamızın bütçesini en kârlı şekilde kullanmış oluruz.

4- Dijital Pazarlamada Lokasyon Önemli Değildir

Bir bayiniz, ofisiniz olmadan istediğiniz şehre, ülkeye ürün veya hizmetlerini sunabilirsiniz. Direk olarak son tüketiciye erişebilirsiniz. Aynı şekilde dünyanın herhangi bir yerinden hedeflenen reklam, eğer uygun kitlesi biz isek karşınıza da çıkabilir.

Önceki İçerikDijital Pazarlama Nasıl Yapılır ?
Sonraki İçerikFunnel Ne Demek ? Funnel Nasıl Kurulur ?
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz