Kimler SEO çalışması yaptırmamalıdır ?

0
437

Google arama sonuçlarında her ne iş yapıyor olursak olalım, ilk sayfada veya ilk sırada olmak elbette herkesin isteyeceği bir durumdur. Hatta bunun için “seo hizmeti” adı altında ücret bile ödeniyor. Peki herkes bu işten kâr edebilir mi ? Bir seo hizmeti yaptırmanın maliyeti, ilgili ürün veya hizmetin getirdiği gelirden fazla olabilir mi ?

Bu soruları sormadan önce aslında şunun cevabını vermeliyiz ;

Sattığım ürün-hizmetin kâr marjı nedir ?

Seo’yu alt üst eden, anahtar kelimelerdeki rekabeti belirleyen aslında kilit soru bu.  Akılda kalıcı ve daha net olması için bir örnekle açıklayalım.

Spor ayakkabıları sattığımız bir  e-ticaret sitemiz olduğunu düşünelim.

Google arama sonuçlarında çıkmak için bir seo ajansı  veya seo uzmanı ile çalışacaksak, bir ayakkabı sattığımızda ortalama elde edilen kârı bilmemiz gerekir.  Seo veya diğer dijital pazarlama yöntemlerinin en güzel yönü ölçümlenebilir olmasıdır. Yani yapılan seo çalışması sayesinde o ay kaç tane ayakkabı satılmış, bilmek mümkün.

Ay sonunda seo ile yapılan ayakkabı satışlarından elde edilen kar, seo hizmeti için ödenen ücretten fazla ise, bunu sorgulamamız gerekir. Bu direk satış odaklı olan bir site için zarar olabilir, ancak marka ve bilinirlik oluşturmak isteyen  bir site için reklam gideri olarak düşünülebilir.

Benim gördüğüm firmaların %90’ı marka algısı yerine direk satış istiyor. Eğer siz %10’luk kısımda iseniz seo hizmeti almaya devam edebilir ve sağlam adımlarla ilerlemenize bakabilirsiniz. %90 lık kısımda iseniz,  kâr etmediğiniz bir ürünü satmadığınız gibi, internette de satmak için uğraşmayınız. Yeterli bütçeniz ve ticari sabrınız yoksa verim alacağınızı düşünmüyorum.

 

1 Kilo Demir Mi, 1 Kilo Pamuk Mu ?

Matematikte kilolar eşit olsa da finansal olarak baktığımızda ürün karşılıklarının eşit olmadığını görürüz.  İkinci net olay aslında bu. O üründen veya hizmetten elde ettiğimiz net kâr bize ne yapmamız gerektiğini gösterir.

Örnek 1; Bir inşaat firması yeni projesini  internetten satmak için seo hizmeti aldığını varsayalım. İstanbul’da 2+1 lüx bir daire satış bedeli ortalama 400.000 TL diyelim. Sizce bu firma, elde edilecek kâr marjını düşünerek, bu daireyi satmak için ne kadar seo bütçesi ayırır ?

Örnek 2 ;  Bu firmamız da İstanbul’un   Şişli bölgesinde yerel bir hizmet veren bilgisayar teknik servis firması olsun.  “….  bilgisayar servisi” kelimelerinde ilk sayfada ilk sırada çıktığını ve bu işten …. lira kazandığını düşünelim.

Boşlukları kafanızda sizde benim gibi az çok doldurmuş olmalısınız. Birinci örnekte 400.000 TL satış bedeli olan bir daire, diğer tarafta yerel bir teknik servis hizmeti.  Baktığımızda ikisi de seo hizmeti alıyor, ve ikisi de bunun için belirli miktarlarda ödeme yapıyor.  Ya elde edilen kârlar ?

İlk daire örneğimizde müşterimiz net 250.000 TL kar edebilirken, ikinci örneğimizdeki teknik servis firması ancak 5000 – 10.000 TL kar edebilir.  Dolayısıyla seo hizmeti için ayırabilecekleri maksimum bütçeler de az çok kafanızda şekillenmiştir.

Kimler seo çalışması yaptırmamalıdır sorusunun en kısa ve net cevabı ; “Ucu ucuna yaşamını devam ettiren firmalar, sektörler, kişiler… bence. Çünkü seo, başlı başına bir yatırım aracıdır. Bugün yaptığınız bir çalışma ertesi gün direkt olarak satışa dönmeyeceği için, seo hizmeti için yaptığınız harcamalar gözünüzde büyüyebilir ve yanılgıya düşebilirsiniz.

İşin kötü tarafı, seo hizmetinin faydalarını görmeye başlayacakken aceleci davranarak kârlı bir işe “Hayır, ben hiçbir faydasını görmedim, neden para harcıyorum” derseniz, hazırını da çöpe atmış olursunuz.

Benim naçizane tavsiyem, ürün veya hizmet satışlarından kar edeceğinizi düşünüyorsanız ve seo hizmetinden  memnun değilseniz, pire için yorganı yakmayın, yorganı değiştirin.

Memnun olmadığınız seo ajansı veya seo uzmanı ile çalışmayın, seo hizmetini değil, seocu’nuzu değiştirin. Unutmayın, bazen bir kart, tüm kartları toplayabilir. Kalabalıklar sizi aldatmasın.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Konu ile ilgili sizin de verilecek “atasözlü bir cevabınız varsa” yorum kısmına yazabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Önceki İçerikEl Yazısı Fontları (300 Adet Türkçe Karakter Destekli)
Sonraki İçerikSeo Terimleri
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz