Seo Fiyatları Neye Göre Değişir ?

0
265
seo fiyatları nedir

Bu yazımızı okuyorsanız muhtemelen seo’nun bir şirkette çalışan “ceo” olmadığını biliyorsunuz demektir.

Web sitemiz yokken, bir web sitesi açmak, hazırlamak için zaman tüketirdik. Şuan hazır siteler sayesinde böyle bir derdimiz yok diyebiliriz. Günümüzde web sitesi sahipleri olarak en çok uğraştığımız şey, arama motorlarında üst sıralarda yer alarak ziyaretçileri sitemize çekmek oldu.

İnternette hizmet veren milyonlarla site, onbinlerce ayrı hizmet veya ürün bulunmakta. Aradığımız herşeyi internette kolayca bulabiliyoruz, ancak bu site veya içerik sahipleri için bundan ibaret değil. Aynı zamanda bu milyonlarca rakip demek.  Örneğin ; samsung s7 telefonu internet üzerinden satan  yüzlerce site bulabilirsiniz. Bu fiziksel olarak bir cadde üstünde satan 4-5 farklı mağaza da olabilir. Ancak işin kötü tarafı, Türkiye’yi hatta tüm dünyayı aynı cadde üstüne koymuş oluyoruz, internette bir arama yaparken.

Arama motoru optimizasyonu, Maslak Sanayi’de yan yana dükkan açmış, hemen hemen aynı işleri yapan veya satan esnafları düşündüğümüzde bize çok anlamsız gelebilir. Hepsi yan yana, nasıl müşteri bulacaklar ? diyebilirsiniz. Emin olun yan yana aynı işi yapan dükkanlar, tek bir cadde diyebileceğimiz Google arama sonuçlarından daha etkili olabilir, diye düşünebilirsiniz. İşin 2 farklı boyutu var, hemen açıklayalım.

 1- Lokasyon : Maslak Oto Sanayi civarındaki müşterilere veya İstanbul genelindeki müşterilere bu hizmet sunulur. Kimse kalkıp Konya’dan Maslak Oto Sanayi’de tamir yaptırmaz.

Arama motoru optimizasyonunda işin güzel tarafı Konya’daki müşterilere de hizmet verebilecek kapasitedeyseniz, hatta daha fazlasına da kapsayabilecekseniz sizi sınırlandırmaz. Türkiye’ye hatta Dünya’ya ürün hizmet sunabilirsiniz.  Bu bir cadde üstündeki yan yana olan dükkanları düşününce “para kazanabilir miyim?” sorusunu akla getirirken, yan yana dükkanlar olan caddeden milyonların geçtiğini bildiğimizde “acaba ne kadar kazanırım” sorusunu  akla getiriyor.

2 – Devasa Rakipler ; Belirli bir çizgiyi aşmış, hemen hemen neredeyse her ürün veya hizmeti sunan otorite sahibi rakipler, bizim en büyük dertlerimiz gibi görünebilir. Lakin bu rakiplerin çeşitli televizyon, internet veya diğer reklamlarla internet pazarını da büyüttüğü bir gerçek. Eğer bu firmalardan daha kaliteli bir hizmet veya ürün çıkartabiliyorsak, bu konuyu dert etmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Gel gelelim bu işin “bize ne olur abi” sine.  Firmaların veya kişilerin verdiği seo hizmeti için taban veya taban bir fiyat verilmemekte.Yapılan çalışmanın niteliği, teknik olarak zorluğu, rekabet, söz konusu web sitesinin ne olduğu gibi birçok farklı kriter söz konusudur. Bu sebeple sabit bir paket fiyatı vermek doğru olmaz. Paket fiyatlar ile sadece rutin çalışmalar yapılabilir.

Seo uzun soluklu, ileriye dönük yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği dijital pazarlama kanallarından birisidir. Çok basit; arama motorlarında üst sıralarda yer alırsınız, ürün veya hizmetlerinizi görenlerin sayısı artar ve doğal olarak satın alanların sayısı da  artar. Siz de bu sayede daha fazla ürün veya hizmet satmış olursunuz.

Bir web sitesinin uzantısından tutun, yaşı, otoritesi, geçmişi, geleceği, içerikleri, hizmet verdiği sektör, anahtar kelimelerindeki rekabet oranı seo fiyatlarını etkileyen faktörlerden sadece bazıları.

Eğer bir seo hizmeti almak istiyorsanız, iletişim bölümünden kolayca ulaşabilir, aklınıza takılan soruları Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz.

Önceki İçerikNostalji Kokan Web Sitesi Makalesi
Sonraki İçerikHayaller SEO Hayatlar Adwords
2009’dan beri Kadirbakmaz.com’da yazıyorum. Kurucusu olduğum Polen Medya'da butik dijital pazarlama hizmetleri ve dönüşüm odaklı web hizmetleri sunuyoruz. Daha fazlası için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz